Милано- градот на модата, богатата и занимлива историја

Иако често се карактеризира како главен град на модата, Милано е град кој има многу да им понуди на посетителите.

Заедно со познатата миланска катедрала, театарот „Скала“ и галеријата „Виторио Емануеле II“, во овој италијански град можете да ја видите и сликата „Тајната вечера“, едно од ремек-делата на познатиот уметник од ренесансата, Леонардо да Винчи. .

Градот на модата, како што често го нарекуваат Милано, е домаќин и на сосема необични локации и атракции, како што се, на пример, ресторани во трамвај или спа центар во поранешна трамвајска станица.

Миланската катедрала

Очекувано, на самиот врв на листата на најпознати атракции на овој италијански град е Дуомо, односно Миланската катедрала, која дефинитивно е симболот на градот.

Покрај тоа што е важна во религиозна смисла, Миланската катедрала е позната и по погледот на градот, кој се протега од неговиот врв, од гледна точка што е достапна за посетителите. Специфична е и по тоа што, иако нејзината изградба започнала во 14 век, оваа готска катедрала била продолжена со векови подоцна, според „Тајмаут“, во водичот на Марина Керини од Милано.

Мировен лак и замок

Познатиот милански замок Сфорцеско бил изграден во 15 век и во тоа време бил едно од најголемите европски утврдувања. Туристите кои ја посетуваат оваа миланска атракција имаат на располагање бројни музеи, а недалеку од замокот се наоѓа и Семпионе, кој важи за еден од најубаво украсените милански паркови.

Христијанска крипта

Љубителите на запознавањето на историјата на понеобичен начин имаат можност да откријат различно Милано доколку ја посетат криптата Сан Сеполкро. Дотолку повеќе што се достапни ноќни тури со водич, за време на кои убавината на ранохристијанските крипти може да се види со светлината што доаѓа од фенерите. Сместени под поранешниот римски форум, криптите биле засолниште за раните христијани, за што сведочат фреските насликани од нив за време на нивниот престој во криптите.

Термални бањи на необична локација

Римските термални бањи сместени во трамвајската станица, која некогаш постоела таму, претставуваат вистински рај за срцето и душата. На посетителите освен уживање во бањските капацитети, кои навистина не им недостигаат, им се нуди можност да го посетат и Подводниот музеј. Не беше занемарен ниту надворешниот дел од термалните бањи, бидејќи на посетителите им се достапни три базени исполнети со топла термална вода.

Вечера за време на возењето со трамвај

Во Милано има многу интересни и уникатни работи, вклучувајќи ресторани во кои можете да уживате додека се возите во трамвај. И додека еден од двата трамваи трпеливо се пробива низ улиците на Милано, гостите на необичните ресторани можат да уживаат во внимателно одбраното мени, кое се состои од пет јадења за ручек и вечера.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds