Убавините на Турција: Волшебните пејзажи и термалните води на Памуккале

Туркије на своите посетители им нуди различни можности за одмор во текот на сите сезони. Некои од најпостојаните атракции во земјата се познатите турски бањи и бањската традиција што е составен дел од овие области уште од античко време. Уживањето во оваа култура на капење во Памуккале, еден од најубавите пејзажи во светот, е незаборавно искуство што може да се најде само на оваа исклучителна дестинација, објави Анадолија.

Овој комплекс од уникатни минерални извори, кои потсетуваат на замрзнати водопади, се наоѓа во Западна Туркије, на околу 20 километри од Денизли. Дел од светското наследство на УНЕСКО, прекрасните снежно бели каскадни базени изгледаат како полиња од облаци прошарани со топли базени со аквамаринска боја. Потопете се во овие лековити термални води и одблиску откријте ја неверојатната убавина на Памуккале.

– Волшебно чудо на природата

За многумина, Памуккале е познат по прекрасните снежно бели каскадни базени, создадени од меѓудејството на кислородот и термалната вода, кои се совршен спој на историјата и природата. Верувајќи дека термалните води имаат лековити својства, секоја година луѓе од целиот свет доаѓаат на оваа волшебна дестинација, маѓепсани од пејзажите што ги одземаат здивот и потенцијалот за подмладување.

Важно е да се напомене дека повеќето базени се заштитени поради чувствителната структура. Сепак, посетителите можат слободно да шетаат во некои области каде што има мали базени во форма на тераси. За да се зачуваат, гостите мора да ги собујат чевлите и извадат чорапите пред да влезат.

– Антички лековити води

Во близина на Памуккале се наоѓа прекрасниот антички град Хиераполис, исто така, дел од светското наследство на УНЕСКО. Пред околу 2.500 години кралот Евмен II од Пергам, маѓепсан од сјајот на травертинот, изградил град во близина на локацијата. Во чест на Хиера, сопругата на Телефос, легендарниот основач на Пергам, регионот го добил името Хиераполис. Во литературата Хиераполис се нарекува Светиот град, а волшебната атмосфера на овој неверојатно добро зачуван антички град сведочи за неговото име.

Додека ги истражувате античкиот театар, храмовите, монументалните фонтани, гробниците, агората и гимназијата, ќе патувате низ времето, шетајќи по камените улици што постоеле пред две илјади години. Приказните околу Плутониумот, за кој се верува дека бил порта на пеколот за време на римскиот период, исто така, се многу фасцинантни.

– Базенот на Клеопатра во антички Хиераполис

Хиераполис, со прекрасната позиција околу каскадните базени, долго време се смета за спа и велнес центар благодарение на термалните води што подмладуваат и ги има во изобилство на тоа подрачје. Низ својата историја Хиераполис бил познат по своите лековити термални води, а векови подоцна античкиот град сè уште привлекува посетители што ги бараат терапевтските својства на овие води. Нуркањето во античкиот базен, опкружен со антички столбови и мермер, е уникатно искуство. Со температура од 36 степени во текот на целата година, античкиот базен е познат и како базен на Клеопатра – легендата вели дека познатата Клеопатра, египетската кралица, некогаш се капела во водите на базенот.

Препуштете ѝ се на ревитализирачката термална вода на базенот, пливајте во средината на античките урнатини и уживајте во автентичната околина.

– Од базен до музеј

Други важни градби во Хиераполис се античкиот театар и музејот Хиераполис. Театарот се издвојува меѓу театрите од римскиот период во Медитеранскиот Регион по своите карактеристични релјефи што прикажуваат митолошки приказни и импресивно градење на сцена и скали за седење. Седењето на врвот на овој театар што го одзема здивот и гледањето на целиот пејзаж со часови во целосна тишина е незаборавно искуство. Римските бањи, некогаш познат термички центар, сега се претворени во археолошки музеј. Во музејот Хиераполис ќе најдете фасцинантна колекција на артефакти откриени за време на ископувањето на блиските урнатини, како што се Лаодикеја и Триполи. Овие богатства се прикажани во импресивниот амбиент на засводената римска бања изградена од камени блокови од травертин.

– Како да се стигне

Доколку планирате патување до Памуккале, погодно е да летате до аеродромот Денизли Чардак. Дневните летови од аеродромот во Истанбул траат околу 1 час и 10 минути. Откако ќе пристигнете, може лесно да стигнете до Памуккале во рок од еден час со најмување автомобил, користење такси или услуга за трансфер на хотелот.

– Мора да се доживее

За да го збогатите релаксирачкото искуство во Памуккале, размислете за возбудливи активности како параглајдерство или возење со балон на топол воздух.

Овие авантуристички активности обезбедуваат неверојатен поглед на античкиот град Хиераполис и импресивните каскадни базени.

– Мора да се види

Лаодикеја, една од седумте цркви споменати во Библијата, е на само 15 километри од Памуккале и Денизли. Тоа е значајно место за посета во регионот.

– Мора да се купи

Памуккале е познат по своето ткаење и ткаенина булдан, која е направена на традиционален начин од памучна ткаенина. Благодарение на уникатната техника на ткаење и внимателно избраните бои, ткаенината од булдан е позната по своите исклучителни здравствени придобивки, долготрајна издржливост и хипоалергични својства.

– Задолжително да се јаде

Најпопуларното јадење во градот е ќебапот „Денизли“, кој се прави од сочно јагнешко месо и се пече во традиционална камена рерна. Може да ги почувствувате и прекрасните вкусови на ѓозлеме печено на оган.

– Не заборавајте!

За да го искористите најдоброто од вашето време во Памуккале, размислете да останете во блиските термални бањи. Таму може да им се препуштите на смирувачките масажи, да уживате во термалните води, па дури и да се почестите со бањи со кал.

Друга популарна атракција во Денизли се термалните извори Карахајит, каде што може да се олабавите и да се подмладите.

извор:Анадолија.

фото:Анадолија.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds