Топ 5 алтернативни дестинации каде што нема гужва, а трошоците се многу помали

Иако можеби не се чувствувате како да посетувате светски познати дестинации, факт е дека постојат градови кои можат да им конкурираат на таквите дестинации.

Познато е дека претходната година беше многу успешна на патување, а бројот на посетители на многу познати дестинации го достигна нивото од периодот пред почетокот на пандемијата. И иако ова е добра вест за вработените во туризмот, но и за целиот сектор, нема сомнеж дека голем број туристи на одредени дестинации може да ја расипат атмосферата. Но, секогаш постои алтернатива…

  1. Бодрум наместо Сен Тропе
    Можеби не е толку атрактивен како надалеку познатиот Сен Тропе, но турскиот град Бодрум сигурно има толку многу да им понуди на посетителите, па не е чудно што „Euronews.com“ го споменува тој град како одлична алтернатива.

Тиркизното море во Бодрум, плажите покриени со фин, белузлав песок можат да им конкурираат на оние на Сент Тропе. Тие не можат да се споредат во однос на цените, така што во Бодрум можете да најдете сместување по, барем, поповолни цени.

2. Жирона наместо Барселона

Бидејќи Барселона е можеби најпосетуваната дестинација во целата земја, властите беа принудени да преземат одредени мерки за да не се справат со прекумерниот туризам.

Во Каталонија, на околу еден час возење од Барселона, се наоѓа градот Жирона, каде што посетителите можат да уживаат и во неговата богата и добро сочувана архитектура. Дополнителна предност се огледа и во цените, особено во рестораните, кои се значително поповолни, покажуваат податоците на сајтот „Нумбео“ кој се занимава со споредба на цените.

3. Процида наместо Капри

Многу поприфатлива опција за секој што сака да го посети островот Капри, кој е познат како атрактивна дестинација со гламурозни сместувачки капацитети, е островот Процида.

Лоциран во близина на Неапол, овој остров може добро да ги задоволи барањата на патниците кои можеби сакале да го посетат Капри, но немале доволно финансиски средства на располагање за тоа.

  1. Тревизо наместо Венеција
    Да се ​​доживее Венеција е нешто посебно. А гужвата во тој италијански град секако може да има негативно влијание врз посетата.

Зошто би го направиле тоа, кога има Тревизо на околу половина час возење од Венеција. За волја на вистината, во тој град нема да можете да го посетите Мостот на воздишките, како во Венеција, но ќе имате можност да уживате во древните ѕидини на Тревизо и одличната гастрономска понуда.

5. Пула наместо Санторини

Слично на карпите на Санторини, регионот на Пуља, кој се наоѓа во јужна Италија, секако може да му парира на овој грчки остров, познат по своите вертикални карпи и фасцинантните зајдисонца.

Токму специфичните куќи во Пуља се дел од списокот на светско наследство на УНЕСКО од 1996 година и на многу начини личат на зградите на Санторини.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds