Во близина на ова хрватско одморалиште се наоѓаат три национални паркови

Релативно младо одморалиште на хрватскиот брег на Јадранот, Биоград на мору денес е едно од најпосетуваните во земјата.

Во градот живеат околу 5.500 постојани жители, а туристичкиот развој на Биоград на Мору е забележан во периодот меѓу двете светски војни. Со просечна температура на воздухот во текот на месец јули од 24 степени Целзиусови, Биоград на Мору се смета за одлична основа за летен одмор. А кога ќе се додаде фактот дека седум степени е просечната температура на воздухот во јануари, јасно е зошто ова мало гратче кое се наоѓа на хрватското крајбрежје на Јадранот е посетено и во други периоди од годината.

Сосема доволно содржина

Иако е релативно младо одморалиште, каде што првиот хотел бил отворен во 1935 година, Биоград на Мору на своите посетители им нуди доволно различни капацитети за пријатен одмор.

Бројни ресторани, таверни и пицерии, како и кафулиња, се дел од понудата на ова одморалиште во Хрватска, кое територијално припаѓа на Задарската жупанија. Покрај тоа, во текот на летните месеци се организираат бројни интересни настани кои на туристите им нудат увид во локалната култура.

За љубителите на историјата, тука е и Мајчин музеј. Сместена во самиот центар на одморалиштето, оваа културна институција им нуди на посетителите можност да се запознаат со историјата на Биоград на мору.

Плажите на ова одморалиште се посебна приказна. Поголемиот дел од нив се покриени со камчиња, а меѓу нив се издвојува главната градска плажа Дражица, која се закити со Сино знаме, одликување кое се доделува на ниво на Европската унија, пред се поради нејзината чистота, а потоа исто така неговото позитивно влијание врз екологијата.

Околината на Биоград на море

За љубителите на активни одмори, ова одморалиште е речиси идеално, бидејќи во негова близина се наоѓаат дури три национални паркови, како што истакнуваат од „Биоград на мору“. Освен националните паркови Крка и Корнати, тука е и Националниот парк Пакленица.

Сигурно не треба да ја пропуштите посетата на двата природни паркови, кои се наоѓаат во околината на Биоград на мору. Во прашање се парковите на природата Вранско езеро и Телашица.

Покрај градот Задар, во непосредна близина на ова одморалиште се наоѓаат и Сплит, Шибеник и Трогир.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds