Mал остров во близина на Неапол е избегнуван од локалното население поради приказни за проклетство

Малиот остров покрај живописниот брег на Неапол на прв поглед изгледа како идиличен скапоцен камен, но жителите на Неапол ја избегнуваат Ла Гајола. Карпестите волшебни пејзажи се напуштени затоа што се верува дека островот е опседнат.

Потеклото на митот

Историјата на ова место датира од Римската империја. Според легендата, познатиот римски поет Вергилиј (70-19 п.н.е.) бил обожавател на островот и таму ги подучувал своите ученици. Сè беше во ред во Ла Гајола се додека пустиникот наречен „волшебник“ не се населил во 19 век. За него не се знае многу, освен дека живеел од донации од локални рибари. Многу локални жители веруваат дека тој поставил проклетство на островот пред неговото исчезнување. Зошто? Затоа што тогаш почнаа да се случуваат континуирана серија несреќи, болести и смртни случаи.

Првата несреќа се случила во 1911 година кога капетанот сакал да го купи островот, но починал додека одел на обиколка на градот. Тој го удрил бродот во масивни карпи, паднал во водата и се удавил. Ниту бродот ниту капетанот никогаш не беа пронајдени. Набргу потоа, во 1920-тите, на островот живеел Швајцарецот Ханс Браун. Еден ден, неговото тело било пронајдено завиткано во тепих. Точните околности се нејасни. Недолго потоа неговата сопруга се удавила во морето.

После тоа островот го купил Ото Грумбах, трговец со парфеми од Германија. И тој не живеел долго, починал од срцев удар. Друга легенда вели дека двајцата мажи се самоубиле откако Германката Елена фон Париш загинала во несреќа. Во 1926 година, Германец возел жичарница, која потоа ги делела копното и островот, кога сајлата се скинала и Елена паднала во морето. Нејзиното тело никогаш не било пронајдено.

Морис Сандоз (1892–1958), швајцарски писател, ментално се разболел за време на неговиот престој на островот, ја напуштил Ла Гајола и си го одзел животот. За кратко време, островот бил во сопственост на Џани Ањели (1921–2003), поранешен извршен директор на автомобилската компанија Фиат. Но, додека членовите на неговото семејство умираа, тој го продаде на милијардерот американски нафтен магнат Жан-Пол Гети (1892-1976).

Ниту овој човек не бил поштеден од несреќа – внук му завршил во „канџите“ на мафијата. Откупот бил висок, а Гети на почетокот одбил да плати. Дури кога киднаперите му го отсекле увото на 17-годишникот, нафтениот магнат платил. Џанпасквале Грапоне, неаполски претприемач, го купи островот. Неговата компанија банкротираше, тој заврши во затвор, а неговата сопруга загина во сообраќајна несреќа на денот кога островот требаше повторно да се најде на аукција.

Оттогаш, островот е напуштен, но како и сè мистично – силно привлекува туристи од 21 век, а особено популарни се нуркачките тури. Во 2009 година, островот повторно се најде на насловните страници кога милионер и неговата сопруга беа нападнати и убиени во вила спроти Ла Гајола, под неразјаснети околности, пишува Blick.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds