Знаете ли кој е најпосетуваниот град од туристи во светот?!

Истанбул бил домаќин на 20,2 милиони туристи во 2023 година, според компанијата за истражување на пазарот „Euromonitor International“.

Не е изненадување што Истанбул е на врвот на листата на најпосетувани градови во светот, со оглед на неговата прекрасна архитектура, фасцинантна историја и неверојатна гастрономија.

– Сместен на два континента, Европа и Азија, Истанбул нуди неспоредлив спој на источните и западните традиции, видливи во неговата архитектура, традиции и секојдневниот живот.

Веднаш зад Истанбул на листата на најпосетувани градови е Лондон, кој го зазеде второто место, потоа следува Дубаи, на четврттата позиција еуште една турска дестинација – Анталија, која е на четвртото место.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds