„Букинг“ ги избра 20-те најгостопримливи места во светот: Половина од нив се во Европа

Барате пријателско место за посета каде ќе се чувствувате добредојдени? „Букинг“ (Booking.com) ги има одговорите. Компанијата го објави 12-тото доделување на наградите Traveler Reviews, кои ги откриваат 20-те најгостопримливи места во светот. Овогодинешниот список вклучува локации на пет континенти. Списокот е поделен на два дела, 10-те најгостопримливи градови и 10-те најгостопримливи региони, пишува српски „Форбс“.

За да ги рангира најгостопримливите градови и региони во светот, „Букинг“ се потпира на повеќе од 309 милиони рецензии од проверени корисници. Рангирањето се базира на бројот на позитивни оценки што ги добиле сместувањата во секој град за персоналот и гостопримството. Но, добитниците на наградите не се само места за престој – секој нуди автентични локални искуства и топло добредојде.

„Без разлика дали се работи за совет од бирото за изнајмување автомобили за скриени локални скапоцени камења за истражување или персонализирано добредојде од сопственикот на станот со препораки за најдобрите места за јадење во соседството, нашите партнери го прават патувањето понезаборавно и попријатно за нашите клиенти секој ден“, изјавил Арјан Дијк, постар потпретседател и главен маркетинг директор на „Букинг“.

На врвот на листата на најгостопримливи градови во светот е Arraial d’Ajuda, Бразил, тивко одморалиште со волшебно крајбрежје. „Познат по својата мирна и спокојна атмосфера и неверојатните плажи, таа е совршена дестинација за две третини (67отсто) од патниците кои сакаат да се одморат додека патуваат во 2024 година“, се вели во извештај на „Букинг“. Градот е забележлив и како културно искуство, со места за посета, како што се историската црква Nossa Senhora d’Ajuda и живописната улица „Mucugê“.

Други градови на списокот се Ермуполи, Грција и Виана до Кастело, Португалија – прославени по нивното културно богатство и историско значење.

Моаб во Јута се најде на листата на топ 10 градови како единствена американска дестинација која беше препознаена.

„Моаб е вистински рај за љубителите на природата и совршено место за откривање на различни пејзажи кои се меѓу најубавите во САД, со илјадници квадратни километри неверојатни црвени карпи, природни песочни сводови и висорамнини во блиската област“, Се вели во извештајот на „Букинг“.

Наградите за „Traveler Review“ ги истакнуваат и најгостопримливите региони во светот. Пертшир, Британија, го зазема првото место за 2024 година. Овој регион е познат по своите прекрасни пејзажи, вклучувајќи ја мирната река Теј и историските замоци, кои нудат совршена комбинација на природна убавина и историја. Пертшир нуди разновиден опсег на искуства, од културни тури до авантуристички активности, што го прави идеална дестинација за различни типови на патници.

Други региони на списокот ги вклучуваат Пенгу, Тајван (архипелаг од 90 острови) и Бојака, Колумбија (познат по својот колонијален шарм и прекрасни природни пејзажи).

Десетте најгостопримливи градови:
1. Arraial d’Ajuda, Бразил: Овој град нуди мирна атмосфера и прекрасни плажи.

2. Ермуполи, Грција: Живописниот Ермуполи, главниот град на Сирос, е познат по својата венецијанска и неокласична архитектура.

3. Виана до Кастело, Португалија: Овој волшебен приморски град во северна Португалија има богато поморско наследство и многу религиозни места.

4. Дејлсфорд, Австралија: Дејлсфорд, сместен во подножјето на Големиот опсег на поделба, е познат по своите природни минерални извори и уметничка сцена.

5. Гринделвалд, Швајцарија: На швајцарските Алпи, Гринделвалд е омилено место за љубителите на природата и авантуристите.

6. Моаб, САД: Моаб – единствениот американски град на листата – е познат по своите прекрасни црвени карпи и близината до националните паркови.

7. Узес, Франција: Овој шармантен средновековен град во Прованса има калдрмани улици и историска архитектура – портата кон регионот Гард.

8. Мазатлан, Мексико: Овој живописен град на мексиканскиот брег на Тихиот Океан има прекрасна колонијална архитектура и многу свежа храна (особено ракчиња).

9. Џајсалмер, Индија: Џајсалмер често се нарекува „Златен град“ поради неговата препознатлива архитектура изградена со песок.

10. Фуџикавагучико, Јапонија: Сместено во близина на планината Фуџи, овој град е познат по своите импресивни погледи и е порта кон живописниот регион Фуџи Пет езера.

Десетте најгостопримливи региони:
1. Пертшир, Британија: Познато како „Земјата на големите дрвја“, Пертшир е познат по шумскиот пејзаж, замоците и реката Теј.

2. Пенгу, Тајван: Архипелаг од 90 острови и островчиња во Тајванскиот теснец, Пенгу има плажи, антички храмови и традиционална тајванска архитектура.

3. Бојака, Колумбија: Овој регион ја спојува колонијалната историја и природната убавина, со живописни градови како Вила де Лејва и прекрасни пејзажи како кањонот Чикамока.

4. Трентино – Алто Адиџе, Италија: Сместен во италијанските Алпи, овој регион е познат по импресивните планински предели, можностите за спортови на отворено и уникатен спој на италијанската и австриската култура.

5. Лос Лагос, Чиле: Овој јужен чилеански регион е познат по своите езера, вулкани, шуми и живописниот остров Чилое.

6. Еронго, Намибија: Со својата комбинација на пустински пејзажи, крајбрежни градови и уникатна флора и фауна, Еронго е идеален за авантуристи и љубители на природата кои сакаат да ја истражуваат африканската дивина.

7. Отаго, Нов Зеланд: Отаго, на југоисточниот дел на Јужниот Остров, е познат по дивите плажи и суровите планини. Тоа е исто така дом на градот Данедин, кој има шкотско наследство и енергична студентска сцена.

8. Лапонија, Финска: Лоцирана во најсеверниот дел на Финска, Лапонија е магична дестинација обележана со неверојатните северни светла.

9. Астурија, Шпанија: Лоциран во северозападна Шпанија, Астуриас е познат по дивиот брег, средновековната архитектура и планините Пикос де Европа.

10. Фрисланд, Холандија: Оваа провинција на северот на Холандија се карактеризира со езера за едрење, неверојатни велосипедски патеки и живописни села.

извор: slobodenpecat.mk

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds