Дубаи е прогласен за најпопуларна туристичка дестинација

Според веб-страницата TripAdvisor, Дубаи е прогласен за најпопуларна туристичка дестинација, освојувајќи го првото место трета година по ред. Оваа одлука се заснова на една година вредни оценки на патници и прегледи за сместување, ресторани и активности ширум светот.

Дубаи, најголемиот и најгусто населен град во Обединетите Арапски Емирати, го зазеде првото место благодарение на својата спектакуларна понуда, која го вклучува ултрамодерниот Бурџ Калифа, трговски центри исполнети со злато и накит, како и различни активности како што се затворени простории скијање, сурфање со дини во пустината и возење со зип-лајн над градот.

Глобалната листа на топ 10 најпопуларни дестинации се состои од:

1. Дубаи, ОАЕ

2. Бали, Индонезија

3. Лондон, Велика Британија

4. Ханој, Виетнам

5. Рим, Италија

6. Париз, Франција

7. Канкун, Мексико

8. Маракеш, Мароко

9. Крит, Грција

10. Хои Ан, Виетнам

Токио се издвојува како „трендирана дестинација“ по своите древни будистички храмови, стари чајџилници и мирни градини кои нудат мирно бегство. Оваа категорија ги вклучува и Сеул, Јужна Кореја и заливот Халонг, Виетнам.

Во оваа категорија, Катманду ја однесе титулата „Најдобри од најдобрите природни дестинации“, додека Рим беше победник во категоријата „Најдобри од најдобрите дестинации за храна“.

Годинава беа воведени две нови категории, од кои едната е „Најдобрите од најдобрите одржливи дестинации“, каде Копенхаген ја зазеде златната позиција, а втората категорија е „Најдобрите од најдобрите дестинации за меден месец“, каде Бали го зема заслуженото прво место.

fokus.mk

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds