Град во кој никогаш не ви е досадно, т град на кралството полн со атракции

Бидејќи може да се види многу успешна комбинација на традиционалното и модерното, Аман со право се смета за една од најважните туристички дестинации во тој дел од светот.

Покрај тоа што е петти по големина град во целиот арапски свет, главниот град на Хашемитското Кралство Јордан е и најголемиот град во целиот Левант.

Бидејќи во него можете да видите многу успешна комбинација на традиционалното и модерното, Аман со право се смета за една од најважните туристички дестинации во тој дел од светот. Специфичниот терен, како што наведува „Википедија“, прво изграден на седум ридови, придонесува за убавината на овој град кој се наоѓа на надморска височина меѓу 700 и 1.000 метри. За каков град станува збор јасно говори податокот дека нешто повеќе од 40 отсто од целокупното население на Јордан живее во Аман.

Најпознатата атракција во Аман

И, иако е невозможно да се оспори фактот дека Аман е град полн со атракции, познатата Цитадел се истакнува меѓу нив. Изградена пред повеќе од две илјади години, во периодот кога Римјаните имале моќ во областа, цитаделата во Аман е место каде туристите можат да ја запознаат богатата историја на градот.

Освен остатоците од храмот на Херкулес, тука е и палатата Омајад, како и Јорданскиот археолошки музеј.

Уникатна улица

Без разлика дали сакате да уживате во лежерната прошетка или да ја почувствувате магијата на ноќниот живот во главниот град на Кралството Јордан, улицата Виножито ќе ве маѓепса. Во областа на историскиот кварт Џабал Аман има многу кафулиња и други угостителски објекти, кои сите му даваат посебна доза на шарм на тој дел од градот. Заедно со цитаделата, ова е уште една туристичка атракција во главниот град на Јордан.

Освен интересни угостителски објекти, има и продавници за сувенири и ракотворби, како и уметнички галерии, посочуваат од „Туристјордан“.

Замоци во пустината

Во областа на пустината Омајад, има остатоци од замоци, кои се сметаат за уште една туристичка атракција на главниот град на кралството. Не само што посетителите имаат можност да ја видат неверојатната архитектура и остатоците од исламската уметност на стреата на овие згради, туку и да уживаат во убавината на пустинските пејзажи кои ги опкружуваат остатоците од овие замоци.

Величественоста на исламската архитектура

Речиси нереалните нијанси на тиркизна боја се една од причините поради која џамијата на кралот Абдула Втори во Аман се смета за симбол на градот, како што може да се види од различни делови на градот. На местото на катедралата во Филаделфија, недалеку од самиот центар на денешниот град, постоело исламско светилиште, а на неговите темели во 640 година кралот ја изградил денешната џамија. Во исто време, ова светилиште беше првата градба што беше окарактеризирана како значаен архитектонски проект на Кралството Јордан.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds