Цените на Јахорина, дупло пониски од останатите скијачки центри

Една од најпопуларните планини во регионот, која е преполна со скијачи, дефинитивно е Јахорина. Олимписката убавица и оваа година привлече многу скијачи, а снегот кој паѓаше во текот на целата ноќ достигна висина од над половина метар.

– Најголем број гости секако има од братската земја Србија, потоа има гости од Хрватска и Црна Гора , но и значителен број странци кои ги преплавија скијачките патеки на оваа планинска убавица – изјави за РИНУ Милош Лакиќ од Нови Сад.

Она што секоја година ги интересира љубителите на скијањето секако се цените кои и годинава се атрактивни и поповолни од скијачките центри во Србија.

– Ако ја споредам Јахарина со Копаоник и Златибор, цените во угостителските објекти се значително поповолни во однос на овие две планини. Шестчлено семејство може да руча во Јахорина за само 100 евра, додека за толкав број луѓе оброк во српските планини е незамислив. За шест лица на Златибор ви требаат минимум 200 евра, додека на Копаоник е двојно повеќе, поради што сме редовни гости на оваа планина – истакнува Лакиќ.

Тој додаде дека сместувачките капацитети за време на новогодишните и божиќните празници се полни и дека резервациите во двата најпознати хотели морале да се направат неколку месеци однапред.

– Бевме принудени да резервираме зимски одмор уште во август , штом се вративме од морето. Цените на сместувањето се шарени, а нема слободни места. А најважно е што за тричлено семејство потребно е ноќевање во еден од двата најпознати хотели, четири дена на база полупансион, околу 1300 евра – заклучи Милош.

извор: thenewsgo.co

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds