Познат мост во Америка добива голема промена по 2.000 самоубиства

По илјадници смртни случаи и децениски повици за промена, на иконскиот мост во Сан Франциско е формирана мрежа за спречување самоубиства. Една од најпознатите знаменитости во светот, мостот Голден Гејт има темна страна и затоа мораше да помине низ сериозна реконструкција.

На околу 95 отсто од иконскиот американски мост е поставена голема метална мрежа, широк е шест метри и се протега на 2,7 километри. „Целта на мрежата е да се намали бројот на смртни случаи поврзани со поединци кои скокаат од мостот“, се вели во соопштението на автопатот и транспортниот округ на мост Голден Гејт.

– Мрежата е докажан дизајн кој ги одвраќа луѓето од скокање, служи како симбол на грижа и надеж за поединци и, доколку е потребно, им нуди на луѓето втора шанса. Познато е дека речиси 2.000 луѓе скокнале до смрт од отворањето на мостот во 1937 година. Мрежата првпат беше одобрена од градските власти пред повеќе од една деценија во 2014 година, пред да започне работата во 2018 година.

Дури сега е целосно завршена изградбата по цена од 224 милиони долари. Денис Малиган, управниот директор на мостот, рече дека мрежата, која е направена од нерѓосувачки челик за бродови, изгледа како „ренде за сирење“. – Не е меко. Тоа не е гума. Не се протега. Сакаме луѓето да знаат дека скокањето ќе боли. Се вели дека новиот додаток веќе помогнал да се спасат животи.

Во 2023 година, кога проектот се приближуваше до својот крај, имаше 14 потврдени самоубиства, намалувајќи го бројот на смртни случаи за повеќе од половина. Кевин Хајнс, кој е еден од само 40-те луѓе кои го преживеаја скокот на мостот, беше меѓу оние кои повикаа на промени. Имаше 19 години кога ја прескокна патеката во септември 2000 година, скрши пршлени и го скрши глуждот. –

Да беше мрежата, полицијата ќе ме запреше и веднаш ќе ја добиев потребната помош, без да морам да си го скршам грбот, трите пршлени и никогаш да не сум бил на патеката по која сум бил – изјави тој Асошиетед прес“, како што пренесува „News.com.au“.

– Толку сум благодарен што мала група истомисленици никогаш не се откажаа од нешто толку важно – продолжи преживеаната. Хедер Квизенбери, која го загуби синот поради самоубиство, изјави за Гардијан дека системот за одвраќање од самоубиство би го спасил доколку бил инсталиран порано.

– Од една страна, благодарен сум што мрежата за која толку долго се боревме ќе биде комплетна и што ќе спречи идни самоубиства да се случуваат на тој мост. Но, од друга страна, ако претходно беше воведено средство за самоубиство, мојот син и другите можеби немаше да умре. Во април се очекува да се одржи комеморативна церемонија по повод завршувањето на мрежата.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds