Ова се совршените дестинации за новогодишната ноќ во Европа

Крајот на годината е идеален момент за размислување за сите достигнувања и научени лекции, но и за поставување на нови цели и желби за следната година. Ако сè уште не сте одлучиле каде да ја прославите вашата венчавка, сега е совршена можност да размислите за посета на некој град во Европа. Различни културни програми и активности, запознавање на различни култури и традиции и незаборавно време ви нудат можност да ја дочекате Новата година на уникатен и возбудлив начин. Се што треба да направите е да изберете дестинација, да најдете сместување и да резервирате билет за превоз. Бидејќи одморот е важен аспект на секое патување, психички и физички, автобусот е вистинското превозно средство кое ќе ви ја заштеди потребната енергија за целосно уживање во еден од европските градови, како што се Загреб, Будимпешта, Љубљана или Минхен.

Уникатна култура и обичаи

Прославата на Нова Година низ Европа дава единствена можност да се запознаете со културата и разновидните обичаи на различни градови. На пример, покрај еден од најстарите божиќни пазари во Европа на Мариенплац, Минхен е познат по пивските сали. Еден од најпознатите е Хофбрахаус, традиционална пивница која има богата историја, која датира од 16 век. Освен за љубителите на пивото, оваа пивница е непропустлива дестинација за сите оние кои сакаат да ја запознаат германската традиција, бидејќи нуди мешавина од богатото искуство на баварската култура и традиционалните фолклорни претстави за време на празничната сезона.

Понуда на разновидна храна:

Вистински рај за гурманите Обиколката на европските градови за време на празничната сезона ви дава можност да го истражите богатството на европската кујна и да пробате различни гурмански специјалитети. Будимпешта, главниот град на Унгарија, е позната по гулашот, лангустините, но и бегли, традиционалната унгарска штрудла која се подготвува за време на Божиќ. Доколку одлучивте да ја дочекате Новата година во Љубљана, не пропуштајте ја можноста да пробате колбас од карниола и прекмурје гибаница, националните специјалитети на Словенија. За време на новогодишната сезона, различни штандови во Загреб нудат можност да уживате во традиционалните деликатеси, како што се домашните штрукли и пржени пржени кои не се испуштаат, но и да откриете голем број иновативни и уникатни јадења.

Ноќен живот за секој вкус

Многу европски метрополи нудат широк спектар на различни активности и прослави за време на новогодишната ноќ. Централно место за новогодишната ноќ во Загреб е плоштадот Бан Јелачиќ, каде се организираат настапи на познати музичари кои собираат голем број посетители. Покрај тоа, кафулињата, рестораните и клубовите во главниот град на Хрватска им овозможуваат на сите да го најдат совршеното место за поминување време според нивниот вкус. Будимпешта, покрај новогодишните прослави на отворено, е позната и по богатиот ноќен живот, кој привлекува туристи од различни генерации.

Едноставен и достапен начин директно од Србија

Кога организирате патување, превозот е клучен проблем, особено кога станува збор за новогодишната ноќ. Евтините авионски билети се ретки, а возењето автомобил може да биде стресно и заморно за возачот, особено во зима. Затоа патувањето со FlixBus со себе носи голем број поволности, како што се евтините билети кои ви овозможуваат да патувате од Србија директно до Загреб, Љубљана или Будимпешта со само неколку кликања. Со купување на билет добивате QR-код преку мобилен телефон или електронска пошта, а од новогодишната еуфорија на овие европски метрополи се само неколку часа удобно возење.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds