5 причини зошто мора да го посетите Сараево оваа зима

Сараево е секако една од дестинациите во регионот каде што ќе добиете најмногу вредност за вашите пари – подостапно е од, на пример, Белград или Загреб, и нуди многу квалитетни содржини за посетителите од сите генерации.

Без разлика дали сакате да најдете одлична забава, да пазарите, да уживате во понудата на храна и пијалоци со врвен квалитет за „мали пари“, да се опуштите со некој велнес третман… Сараево е совршеното место за вас оваа зима.

Туристичкиот одбор на кантонот Сараево – Посетете го Сараево и порталот www.sarajevo.travel ви ги пренесуваат 5-те најважни причини зошто дефинитивно треба да го посетите Сараево оваа зима.

Сараево има душа

Иако во Сараево приказната за „сараевскиот дух“ се смета за малку митска, специјалниот дух на Сараево дефинитивно постои! Тоа најдобро може да се почувствува во Башчаршија, која е „срцето и душата“ на Сараево.

Затоа ве покануваме што поскоро да дојдете во Сараево и да прошетате по улиците на Титово, Ферхадија и Сарача, сè до плоштадот Башчаршија. На само стотина метри ќе ги видите местата за богослужба на четирите најважни монотеистички религии, поради што Сараево го нарекуваат европски Ерусалим.

Попатно ќе наидете на знакот „Сараево – средба на културите“, точката каде што се спојуваат Истокот и Западот.

Ако продолжите на околу стотина метри од плоштадот Башчаршија, ќе стигнете до познатото градско собрание на Сараево, изградено во псевдомавритански стил, кое е „светски симбол на средбата на цивилизациите“.

Башчаршија е и вистински рај за гурманите, затоа што тука се наоѓаат најпознатите сараевски кевабџиници, ашиници, бурегџиници…, кои нудат надалеку познати специјалитети од локалната кујна. Сепак, најголемата атракција на Сараево се неговите луѓе!

А Сараевчани, иако издржаа 44 месеци брутална опсада – најдолга во модерната историја, се луѓе кои ги пречекуваат посетителите од целиот свет со отворени срца, со добредојдена насмевка и со својот специфичен, надалеку познат хумор.

Сараево е место за врвна забава

Сараево во Новата година влегува со голем концерт во центарот на градот, пред Вечниот оган. Се слави влезот во 2024 година, но и 40 години од почетокот на емитувањето на незаборавното ТВ шоу „Топ листа на надреалисти“.

На концертот, групите кои го сочинуваа движењето „Нови примитивци“ од кое потекнуваат „надреалистите“ – „Црвена јабука“, „Забрането пушење“ и „Бомбај штампа“, засилени со одлични „млади сили“ – Лак и Лела, изврши.

Во програмата учествува и легендарниот Зенит – Зена Ѓозиќ, член на оригиналната постава „надреалисти“, па сигурно нема да изостане ниту познатиот сараевски хумор. Хотелските капацитети за деновите околу Новата година се веќе претежно полни, но секако може да се најдат неколку слободни места.

Во преостанатиот дел од зимата во градот се организираат разни забавни настани за сите генерации.

Без разлика дали сте љубител на фолк, рокенрол, хип-хоп, електронска музика… секоја вечер во Сараево, ќе најдете концерт или свирка во сали, клубови, барови… До крајот на јануари „Winter on Vils“ се одржува на најпознатото сараевско шеталиште – Вилсон, а од 23.12. до 03.01. „Зимски фест Сараево“ се одржува на платото спроти Градското собрание.

Задолжително истражете ги музеите и галериите во Сараево или најдете нешто по ваш вкус во репертоарот на еден од сараевските театри или кина. Има и многу забава за најмладите; од бројни соби за игри, соби за бегство, тематски забави… Исто така, сакаме да истакнеме дека во текот на зимската сезона на планините околу Сараево ве очекува фантастична понуда за забава.

Сараево е врвен ски центар

Факт е дека олимписките планини, кои се наоѓаат на околу половина час возење од центарот на Сараево – Бјелашница, Игман и Јахорина, овозможуваат никогаш подобра атмосфера за љубителите на скијањето и другите зимски спортови.

Десетици километри уредени патеки со системи за вештачки снег, модернизиран вертикален транспорт, никогаш подобра понуда за сместување и гастрономија, фантастична забава после скијање, сноуборд или санкање.

И сето тоа по далеку поповолни цени од врвните европски скијачки центри, на кои не заостануваат по квалитет и оние во Сараево.

Ако ви се покаже дека сместувањето во планина е скапо, не заборавајте дека во самиот град можете да најдете ноќевање што одговара на сечиј буџет, а потоа е прилично лесно да организирате превоз до некоја од олимписките планини околу Сараево.

Доколку не сте „спортски тип“, но сепак сакате да уживате во лековитиот планински воздух, тогаш знајте дека со сараевската жичарница до планината Требевиќ над самиот град можете да стигнете за само 8 минути.

Таму можете да уживате во спектакуларниот поглед на Сараево, да прошетате низ длабоката шума и да го вдишете планинскиот воздух, но и да се загреете и да поминете дел од денот во некој од рестораните.

Сараево слави 40 години од Олимписките игри

Во февруари 2024 година, Сараево ќе одбележи 40 години откако беше домаќин на Зимските олимписки игри во 1984 година, што претставува едно од најважните поглавја во богатата историја на главниот град на Босна и Херцеговина.

Тоа ќе биде можност за Сараевчани и гостите на Сараево да се потсетат на времето кога „Јурек беше сакан повеќе од Бурек“ и повод повторно да се разгори „олимпискиот оган“ во Сараево.

Во рамките на Олимписката недела во Сараево (SOW), која трае од 9 до 13 февруари, ќе се одржат голем број одлични и разновидни спортски, како и културни и забавни настани.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds