Топ 5 божиќни пазари во Италија

Низ Италија, како и во многу други земји, се организираат многу интересни божиќни пазари.

Иако градовите се многу попосетувани туристички, оваа европска земја може да се пофали со божиќни пазари во бројни помали градови, кои можеби не се туристички привлечни, но сепак се познати по традиционалните божиќни пазари. Милано, Болоња, Венеција и другите италијански градови им нудат на посетителите можност на најдобар можен начин да уживаат во празниот дух. Повеќето од традиционалните божиќни пазари во овие градови вклучуваат специјалитети од локалната кујна, но еден од нив е особено интересен бидејќи освен италијанските нуди и гастрономски специјалитети карактеристични за германски град.

Венеција

Во текот на декември престојот во Венеција е заокружен со настан во кој уживаат и жителите и посетителите на овој италијански град. Божиќниот пазар во Венеција е всушност составен од неколку помали. На многу локалитети во градот се организираат мали панаѓури, што го прави празничниот дух да се чувствува на секој чекор.

Болоња

Во самиот центар на овој италијански град, во близина на катедралата Санта Марија деи Серви, божиќниот пазар во Болоња се организира од средината на ноември до крајот на декември. На посетителите им се нуди можност не само да пробаат многу гастрономски, солени и слатки специјалитети, туку и да уживаат во бројните настани кои се организираат за време на овој саем

Неапол

Во тесната улица Грегорио Армено во Неапол, која им е позната на многу туристи, за време на празниците се поставува божиќна божиќна сцена, како и божиќна земја на чудата, каде се организираат бројни активности.

Токму таму се наоѓа Националниот железнички музеј на Пјетрас, каде што во овој период се одржува неаполскиот божиќен пазар. Покрај тоа што, како што наведува „Beakingtravelnews“, зафаќа површина од околу 36.000 метри квадратни, овој простор е специфичен и за погледот на Неаполскиот залив, кој се протега од него. Божиќниот пазар во овој италијански град е отворен еден месец, од 6 декември до 6 јануари.

Фиренца

Од крајот на ноември до крајот на декември, божиќниот пазар во Фиренца е отворен. Она што го прави особено интересно е тоа што се нарекува германски божиќен пазар (it. Mercato Tedesco di Natale). Причината за тоа е што е инспирирана од традицијата на божиќниот пазар во Хајделберг, град во Германија. Покрај традиционалните специјалитети од италијанската кујна, на посетителите им се нуди можност да уживаат во вкусовите на германските гастрономски специјалитети.

Милано

Најголемиот божиќен пазар во овој италијански град се наоѓа на плоштадот Дуомо и опфаќа дури повеќе од 60 дрвени куќички, каде што можете да купите традиционални новогодишни и божиќни подароци, како и бројни специјалитети од локалната кујна. Повеќе од два месеци посетителите можат да уживаат во убавината на овој божиќен пазар, бидејќи оваа година трае од 1-ви ноември до 6-ти јануари, а најмалите лично уживаат во селото на чудата во кое се наоѓа и куќата на Дедо Мраз. Токму на оваа локација се одржуваат бројни манифестации со кои се комплетира божиќниот пазар во овој град.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds