Најубавите европски градови за одмор

Добро сме во декември, месец на празници и патувања. Често одиме на одмор со цел да патуваме на нова или веќе докажана дестинација и да ги наполниме батериите за периодот што следи.

Ако сакаме да истражиме нешто ново и да тргнеме во нова авантура, тогаш честопати сме во загуба каде би можеле да одиме и да ги поминеме празниците. Па, за да не талкате и размислувате предолго, ви даваме совети каде можете да уживате и да се забавувате во Европа.

Прага, Чешка

Овој златен град, како што уште го нарекуваат, е навистина рај за очи за време на празниците. Покриен со снег, хоризонтот на прашките кубиња ја доловува имагинацијата, пишува „Le long weekend“. Не е ни чудо што Прага се смета за еден од најубавите градови не само во Европа, туку и во целиот свет. Затоа е суштинска дестинација доколку планирате да патувате во декември.

Може да се стоплите со познатата торта „оџак“ прелиена со шеќер и цимет, да се напиете половина литар добро и квалитетно пиво или да уживате во вкусно пиво во пабот, но за што и да се одлучите – нема да погрешите.

Копенхаген, Данска

Доколку сакате да пробате добро направено вино во шарени кафулиња или да се препуштите на одличните мини-палачинки, тогаш главниот град на скандинавската земја е вистинскиот избор. Задолжително е купувањето на божиќниот пазар Nyhavn, каде што ќе се насладите со разни украси на кои нема да можете да им одолеете. Доколку сте љубители на лизгање на мраз, тогаш дефинитивно ќе престојувате во градините Фредериксберг, кои во зимскиот период се претвораат во прекрасно лизгалиште.

Берлин, Германија

Берлин е една од најпосетуваните дестинации во Европа во текот на декември. Зошто? Бидејќи има повеќе од 70 неверојатни затворени божиќни тезги кои нудат забавни работи. Можете да купите свежо печени бадеми и лежерно да се прошетате по маркетите и да уживате во прекрасните украси. На падините на еден од најголемите ридови на германската престолнина, посетителите и туристите често можат да се санкаат, што го зголемува празничното чувство.

Виена, Австрија

Овој близок до нас град е комбинација од скијање/санкање, но и раскошни божиќни украси. Што и да сакате и во што најмногу уживате, сигурно ќе ја пронајдете својата вокација. Исто така, не пропуштајте ги големите концерти и уметнички изложби од светска класа. Откако ќе ги посетите, нема да можете да им одолеете ниту следната година.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds