Зошто Дубаи е идеална дестинација за прославување на најмагичното време од годината?

Иако Божиќ не е официјален празник во Обединетите Арапски Емирати, Дубаи е на листата на градови познати по величествените прослави на овој христијански празник.

Сите поголеми градски центри како што се трговските центри, рестораните и кафулињата се украсени со новогодишни елки и самовилски светилки, создавајќи празнична атмосфера, додека придружните активности, рестораните и хотелите се полни со забава за вашето семејство и пријатели.

Голем број ресторани, хотели и одморалишта се подготвени за празнично бегство и многу семејни активности, што го прави Дубаи идеална дестинација за прославување на овој магичен период од годината.

Гастрономско уживање за Божиќ и Бадник

Ако сакате да поминете незаборавна Бадник, на трпеза полна со вкусни јадења и понуда на пијалок со врвен квалитет – размислете за хотелот „Гранд Крик Харбор“. Покрај локацијата која нуди неверојатен поглед на светлата на Дубаи, Бадник поминат овде ќе ви остане во сеќавање благодарение на уникатниот простор каде секоја трпезарија во хотелот има различен стил.

Заедно со забава во живо, хотелот нуди и незаборавно гастрономско уживање со мени од четири јадења – сите со божиќна тема. Од печени гради од патки до чоколадни слатки од лешник.

Божиќната атмосфера можете да ја оживеете на 25 декември за време на организираниот божиќен ручек на истото место, со жив бранч и сензационално бифе. Препуштете се на меѓународните кулинарски задоволства како што се суши, остриги и сочни месо на скара, како и други божиќни јадења како што се печена мисирка и рижото. За да биде целата забава забавна, целиот настан ќе биде проследен со енергична музика во живо на подот во лобито на хотелот.

Бадник можете да го дочекате со стил и на адресата „Beach Resort“. Во ресторанот на одморалиштето во попладневните часови на 24 декември ве очекува екстравагантен бранч. Покрај многуте активности и забава за целото семејство, гостите на овој ден можат да уживаат во раскошната кујна и пријатна и весела празнична атмосфера.

Ако сакате да вкусите на Италија за Божиќ, Дубаи го нуди и тоа. Во хотелот „Армани“, во периодот од 20 до 26 декември, готвачот Џовани треба да ги рекреира најбогатите кулинарски ритуали и дегустација за сите љубители на италијанската кујна и ресторани со Мишелин ѕвезди. Овде, гостите можат да уживаат во вкусна празнична гозба со шест јадења преполна со најдобрите празнични италијански деликатеси како да сте во срцето на Рим.

Во хотелот „Армани“ се организира и семејна дружба на денот на празникот. Божиќ е исто така совршена можност да се истражат сезонските вкусови на целиот медитерански регион на едно шведска маса, каде левантинските и француските класици ги среќаваат италијанските, грчките и шпанските верзии.

Новогодишни и Божиќни активности

Во хотелот Гранд Крик Харбор, секој ден од 15 декември до 7 јануари, можете да уживате во нивниот ресторан „The Patisserie“, совршената дестинација доколку барате прекрасно искуство на благодат. Деликатно направените колачи и вкусните јадења ќе ви овозможат топли и релаксирачки празници со вашите најблиски. За пријатната атмосфера особено придонесува пијанистот кој непрекинато свири во периодот од 16 до 19 часот секој ден, освен понеделник и среда.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds