Nay Pyi Taw е главен град на Мјанмар и изгледа грандиозно, но малку луѓе живеат таму и никој не го посетува

Дали знаете кој град е четири пати поголем од Лондон, шест пати поголем од Њујорк и речиси осум пати поголем од Берлин?

Неверојатната големина на плоштадите, ширината на улиците и автопатите, висината и големината на спомениците, но и речиси непостоечката густина на населеност и огромното растојание меѓу зградите, наводно за да се олесни преживувањето на потенцијалните напади од воздухот, го карактеризираат Најпџидо (оригинално Неј Пи Тав, Најпитав) – главниот град на Мјанмар (поранешен Бурма).

Најпјидау изникна од девствена шума 300 километри северно од стариот главен град Јангон во 2005 година и брзо ја доби титулата „најчуден град на светот“, познат по своите колосални размери и релативниот недостаток на жители. Наводно, таа била преместена затоа што стариот главен град Јангон станал презафатен и пренаселен. Сепак, постојат неколку други фактори кои се вклучени.

Naypyidaw е изграден во централниот дел на земјата, бидејќи тоа им овозможува на властите да имаат подобра контрола врз оддалечените региони каде што често избувнуваат бунтови. Само 924.608 жители Главниот град се простира на 7.054 квадратни километри и има 924.608 жители. Градот е поделен на зони: станбени, воени, министерски, меѓународни и хотелски зони. И покрај специфичната архитектура и многуте интересни градби, една зграда, 99-метарската пагода Упатасант (Пагода на мирот), стана симбол на Најпидау. Тоа е, всушност, реплика на пагодата Шведагон во Рангун.

Изградбата, која вклучува најмалку 25 одделни фирми, всушност започна во 2002 година, но светот не знаеше ништо за тоа се додека воените владетели на Мјанмар не објавија преку ноќ преместување на владините канцеларии на 6 ноември 2005 година. Точниот момент за декларацијата, наводно, бил избран од личниот астролог на тогашниот диктатор, високиот генерал Тан Шве.

Градот беше безимен една година, но по масовната воена парада на првата годишнина од преселбата, одржана во сенка на три огромни статуи на кралевите Анаврахта, Бајинаунг и Алаунгпаја, кои се сметаат за тројцата најголеми монарси во историјата на нацијата, името беше откриено. Лабаво преведено, името на овој град значи „главен град на кралевите“ или „кралски град на сонцето“.

Нејзиното население, според сомнителни официјални бројки, е 924.608, што, дури и ако е точно, дава густина на населеност од само 339,5 на квадратна милја. Тоа е малку за голем град. Соодветната бројка за Лондон, на пример, е 14.500. За Париз е 53.000. За Манила, меѓу најгусто населените градови на планетата, тоа е 108.000.

Улици без луѓе Репортерот МекЕлрој за „Телеграф“ за време на неговата посета објави дека тоа е „празен град, со речиси никакви автомобили на патот и без гужви“. Сите патишта на крајот водат до најмоќното седиште на Мјанмар, но на патот има само пустош. Единствените знаци на живот долж километрите на различни автопати се чист

ачите на улиците со сламени капи. Размислете за оние чистачи на улици – некои од автопатиштата се огромни, со дури 20 ленти (но без сообраќај). Гласините велат дека ова е дизајнирано така што авионите можат да ги користат како писти за итни случаи во случај на протест или револуција.

Точки на интерес и атракции Иако се во овој град е чудно, не е точно дека таму нема што да се прави и види. Сепак, сè е изградено да биде грандиозно и вредно за одбележување. Музејот на скапоцени камења прикажува различни ретки и скапоцени камења во сите облици и големини. Во музејот се изложени ретки и исклучителни камења. Можете да дознаете повеќе за воените способности на Мјанмар во Музејот на одбранбените услуги. Посетителите ја откриваат интересната историја на Мјанмар и неговите региони во Националниот музеј. Вреди да се посетат и двете пагоди во градот, пагодата Упатасанти е дефинитивно најпосетуваното место во градот. Во градот има и атракции поврзани со природата, како што се зоолошката градина, паркот Сафари, кампот за слонови Phoe Kiar и топлата пролет Naypyitaw. Потоа, масивниот комплекс на парламентарни згради и автопатот со 20 ленти што води до него, иако на туристите не им е дозволен влез во комплексот, пишува „tourisminmyanmar.com.mm“.

Луксузни, но празни хотели Очигледно, некои бизнисмени веруваат дека Naypyidaw наскоро ќе доживее значителен раст. За град без вистински атракции, има многу хотели. Овие хотели не се мали и со застарена архитектура, лоцирани во Мандалеј или Јангон. Хотелите во главниот град на Мјанмар се фенси како хотелите во САД. Тоа се големи згради со високи тавани и прекрасни лобија кои обично се полни со деловни патници, на пример во Њујорк, во Најпидау овие хотели се празни, известува блогер на блогот наречен Hangry Backpacker. Цените на хотелите, иако не се толку скапи како во развиените земји, не се во согласност со вкупната достапност на патувањето во Мјанмар. Без оглед на цените што ги наоѓате на интернет, тврди блогот, туристите можат да очекуваат да им се додаде туристичка такса и градска такса на нивната хотелска сметка. Покрај тоа, како што вели овој блог, нема многу ресторани, повеќето од нив се во близина или поврзани со хотели. Блогерот тврди дека храната е прилично скапа, за разлика од другите делови на земјата.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds