Неколку магични дестинации каде би можеле да доживееме снежни празници оваа година

Без разлика дали сакате снег или не, Божиќ секогаш изгледа подобро кога градот е покриен со снег. Дава дополнително чувство на смиреност и убавина, без разлика дали сте надвор правејќи снешко или седите покрај огнот во топлината на вашиот дом. Затоа, доколку патувате и сакате бел Божиќ, повелете во некој од овие градови, бидејќи според статистиката тие се оние со најмногу снежни денови во декември.

Хелсинки, Финска – 16,5 снежни денови месечно

На петтото место е главниот град на Финска, а доколку сакате да уживате во радостите на снегот, купете го она што се нарекува „пулка“, вид на санки кои можете да ги видите насекаде низ градот. Откако ќе ги купите, упатете се до паркот Синебрихоф и возете по еден од многуте ридови. Секако, во Финска однесувајте се како Финец, а кога ќе се навлажните, а можеби веќе малку ладно, посетете една од многуте сауни и загрејте се на „удобни“ 80 степени. Ако сте доволно храбри, одете малку подалеку, на замрзнатиот Балтик и придружете се на лизгањето на мраз!

Турку, Финска – 17 снежни денови месечно

Да останеме уште малку во Финска, на крајот на краиштата, тука е и Лапонија, земјата на Дедо Мраз. Турку е најстариот град во земјата, се наоѓа на југозападниот брег, а го красат бројни замоци кои датираат од 13 век. Еден од начините да го посетите градот во декември е секако на лизгалки, имајќи предвид дека реката Аура замрзнува, а можете да лизгате наоколу и да ги видите глетките. Ако, пак, барате нешто културно, одете во музејот Aboa Vetus Ars Nova.

Ерфурт, Германија – 17,5 снежни денови месечно

Овој, според германски стандарди, мал град во регионот на Тирингија, кој има нешто повеќе од 200.000 жители, во декември е прилично бело, а во него ќе најдете бројни бисери од средновековната архитектура, вклучувајќи ја и катедралата Света Марија. Ќе направите одлични фотографии на мостот Крамербрук, со кои сигурно ќе го украсите вашиот Инстаграм профил.

Вилнус, Литванија – 18,5 снежни денови месечно

Главниот град на Литванија е најпознат по својата барокна архитектура во самиот центар на градот, која УНЕСКО ја стави на листата на светско наследство во 1994 година. Доколку сакате да го доживеете вистинскиот зимски дух и да спортувате, ски-центарот Липкалнис е оддалечен само 5 километри и нуди прекрасен поглед на градот. Од друга страна, доколку не планирате одморот да го поминете активно, туку културно, ви предлагаме посета на Литванскиот национален уметнички музеј, каде што ќе ја истражите богатата историја на земјата.

Талин, Естонија – 20,5 снежни денови месечно

А на прво место е кралот на снегот во декември, главниот град на Естонија – Талин. Престојот таму во зима е чиста романса, а стариот дел од градот, познат и како Кесклин, е под заштита на УНЕСКО и е еден од најдобро зачуваните средновековни градски центри на целиот континент. Ако уживате во зимските спортови, не пропуштајте да одите на теренот на фестивалот за песна во Талин, кој е центар на разни спортови во зима. По цел ден дружење на снег и студ, загревање со топол чај, вкусниот ручек или вечера звучи како сон што би било толку добро да се оствари. Изборот помеѓу јадење со месо или риба звучи како најтешка одлука, а за традиционалните десерти во кои би уживале на овие познати снежни дестинации секако би се зборувало со години. Во блискиот Лидл можете да најдете вкусни десерти, уште подобри главни јадења, но и многу солени деликатеси кои ќе исчезнат од трпезата со брзина на санките на Дедо Мраз.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds