Никогаш не е рано да се фантазира за годишните: Убави, помалку познати европски острови

Планинските врвови силуети на синото небо се примамлива позадина на многуте плажи на Карпатос. Островот припаѓа на групата додеканези и е оддалечен околу 40 километри, односно четиричасовно возење со траект од Родос.

Сицилија, Хвар, Санторини – сето тоа се прекрасни, но и откриени места. Овој пат ни дојде ред да ги погледнеме помалку „познатите“ и познати, но и прекрасни острови. Некои од овие за кои никогаш не сте слушнале, но не би се изненадиле доколку откако ќе ја прочитате статијата одлучите да ја поминете следната година во некоја од нив…

Карпатос (Грција) Планинските врвови силуети на синото небо се примамлива позадина на многуте плажи на Карпатос. Островот припаѓа на групата додеканези и е оддалечен околу 40 километри, односно четиричасовно возење со траект од Родос. Самиот остров се протега на околу 50 километри и подеднакво е украсен со плажата за сурфање на ветер Макригијалос и живиот главен град Пигадија на југ, и далечното приморско одморалиште Дијафани и традиционалното село Олимп на север. Повеќето се планински, што значи дека патиштата (нема многу) може да бидат неверојатно стрмни и тесни, но погледите од малите планински села се спектакуларни. Од песочните брегови на Апела, поддржани од високи карпи до пооддалечените заливи на Дијакофтија, преполни со дини, Карпатос има многу прекрасни плажи, заедно со многу ресторани кои служат свежа морска храна.

Инишмор (Ирска) Инишмор е најголемиот и најпосетениот од трите острови Аран лоцирани на устието на заливот Голвеј. До островот се стигнува по 40-минутно возење со ферибот од Росавеел, и е населен „одсекогаш“, со оглед на тоа дека првите жители живееле таму пред повеќе од 2.500 години. Задолжително посетете ја плажата Килмурви со сино знаме, одлична е и за капење, а недалеку од неа можете да земете соба во истоименото сместување (двојки од 120 евра). За оние кои сакаат нешто поразлично, неодамна на островот има и глампи куќички. А храната? Локалната пита од рак и риба се служи во згодниот ресторан Teach Nan Phaidi, кој ќе ве подготви за искачување на Dun Aonghas, камена тврдина датира од 1100 година п.н.е., драматично поставена на работ на карпа висока стотина метри.

Флорес (Португалија) Флорес е еден од островите од групата Азори, прекрасен „синџир“ од девет мали вулкански острови што се издигнуваат од длабочините на Северниот Атлантик. Затскриено и долго нешто помалку од 20 километри, тоа е место со исклучителна природна убавина, со блескави лагуни, прекрасни водопади и карпи покриени со зелен тепих. Тоа е и рај за шетачите: прошетка по западниот брег, низ живописното село Фајазиња до Фаја Гранде, а потоа до Понта Делгада, нуди прекрасен поглед на Атлантикот, спектакуларни предели и мир и тишина. Цветовите што ги има насекаде (главно хортензиите) го дадоа името на островот, а расфрлани низ бујната средина се повремените живописни капели и барокните цркви издлабени од црн базалт. Значи, ако барате зен и уживате во природната убавина, не можете да погрешите со Флорес.

Наисар (Естонија) Естонија има повеќе од две илјади острови, а Наисар, еден час возење со ферибот од Талин, во превод значи „женски остров“. Според легендата, некогаш со него управувале воини, а една данска принцеза од 13 век била протерана таму бидејќи ги сакала жените повеќе од мажите. За време на советската окупација, Наисар беше целосно забранет за цивили, но откако беше повторно отворен како природен резерват во средината на 1990-тите, тој процвета во прекрасно и фасцинантно место. Можно е да се талка низ напуштените згради од советската ера, но има и мирни, воздушести шуми, каде што пеењето на птиците одекнува низ дрвјата и сончевата светлина танцува низ лисјата. Островот е прилично мал, а на прекрасните и речиси напуштени делови има песочни плажи, со чисто море и бујно зеленило. За оние кои сакаат да останат, има кампови и викендички, како и разни станови за изнајмување.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds