Највозбудливите дестинации за 2024 година: Од Албанија до градот на вискито и сувите шуми на Мадагаскар

Барате идеи за патување? Кој би можел да биде поканет од National Geographic да помогне да се најдат врвни дестинации? Од места кои кријат историски приказни до урбани дестинации, ова се местата што вреди да се видат во 2024 година.

Со 2024 година пред аголот, патничките публикации објавуваат список по список каде да патуваат следната година. Веќе пишувавме за некои дестинации – но што е со највозбудливите места во светот за посета во 2024 година? Па, мајсторите за патувања во National Geographic го имаат одговорот, бидејќи штотуку ја објавија The Cool List за 2024 година. Триесет дестинации расфрлани низ светот се најдоа на списокот, од албанските планини до сувите шуми Андрефана на Мадагаскар.

Добрата вест е што Европа доминира речиси половина од листата со 13 дестинации, меѓу кои и главниот град на Малта – Валета и Помпеја во Италија. Сепак, можеби најинтригантно е тоа што National Geographic предвидува дека Велс ќе биде хит дестинација за патување следната година. Зошто? Затоа што Велс има вековна традиција на производство на виски, која често е во сенка на Ирска и Шкотска. Велшкото виски доживеа нешто како ренесанса: Cardigan Bay и Penryn се дом на две од четирите GI дестилерии во земјата, што значи дека го пробувате вискито на изворот.

Мексиканскиот полуостров Јукатан е уште една дестинација истакната како една од највозбудливите за патување следната година, и не е изненадување, со оглед на тоа што Мерида, најголемиот град на полуостровот, исто така се најде на листата на трендовски дестинации според Booking.com.

Овој полуостров има фасцинантна историја: метеорот што ги избриша диносаурусите слета тука и формираше исклучително рамна земја. На листата е и Сиера Леоне. Земјата неодамна стана многу подостапна благодарение на отворањето на нов аеродром. Природата е она за што повеќето патници доаѓаат овде, и има многу што да се восхитуваат, од плажи до планини до шимпанза. Други дестинации вклучуваат Сиким во Индија, кој може да се пофали со прекрасен поглед на Хималаите, како и Викторија, Австралија, благодарение на новото патување кое ги посетува термалните топли извори во областа.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds