(ВИДЕО) Биоград на Мору, севернодалматински бисер распослан на Јадранот во Хрватска

Биоград на Мору е град и пристаниште лоциран на брегот на Јадранското Море во северна Далмација, припаѓа на округот Задар и е на околу 30 километри од градот Задар. Тоа е одличен избор за посета во текот на целата година, особено во летните месеци.

Во непосредна близина на градот има голем број прекрасни плажи со камчиња и песочни опкружени со густа борова шума, кои нудат можност за одличен летен одмор. Плажата Дражице во југоисточниот дел на градот е многу популарен избор. Долг е 250 метри, а уредноста, чистотата и квалитетот на содржината ги гарантира Синото знаме кое на него се вее од 2006 година.

Во морските радости можете да уживате и на плажата Солине, која се наоѓа веднаш до истоимениот камп, покрај прекрасниот залив со песочно дно, но и на плажата Бошана, која се наоѓа во северозападниот дел на Биоград. на Мору. Може да отидете и во тематскиот воден парк Забавен парк Биоград, кој ви нуди забавно возење, панорамско тркало, воз на смртта и слични возбудливи содржини.

Љубителите на активни одмори сигурно ќе најдат нешто за себе во градот. Водната област околу градот Биоград е идеална за нуркачи – и почетници и професионалци. Со оглед на тоа што овој далматински бисер се наоѓа на еден од највдлабнатите делови на Јадранот, тој е идеален и за едрење. Качете се на вашиот велосипед и истражете ја околината на две тркала. Задолжително застанете покрај Вранското езеро, кое е на околу пет километри од градот и нуди можности за спортски и рекреативен риболов, како и набљудување птици.

Одлична храна

Во Биоград на Мору има добра храна. Овде ве очекуваат ресторани и таверни со традиционална далматинска кујна – од домашна пршута до рижото од црна сипа до октопод на скара. Секако, после вкусниот оброк, засладете се со кроасани или фини фриттери. Доколку сакате сами да направите некои од споменатите специјалитети, посетете го локалниот пазар за свежи состојки или посетете некој од ОПГ во близина. Во околината има неколку винарии со избор на вина кои ќе ги задоволат и најпребирливите непца.

Богата култура и историја

Биоград на Мору во 11 век бил главен град на хрватските кралеви и епископи, а во 1102 година во него бил крунисан хрватско-унгарскиот крал Коломан. Тоа е област со богата историја и култура која дефинитивно вреди да се запознае. На списокот за истражување треба да се најде и Локалниот музеј на градот Биоград, кој бил изграден на урнатините на средновековните ѕидини кон крајот на 18 и почетокот на 19 век.

Вклучува археолошка и етнографска колекција, историски оддел и уметнички слики. Најинтересна е секако уникатната колекција на Јадранот наречена Карго на потонат брод од 16 век, која се состои од 10.000 предмети пронајдени од потонатиот венецијански брод. Посетете ја црквата Св. Стошија, црквата Св. Анте, црквата Св. Рока, но и остатоците од базиликата Свети Јован Евангелист од 11 век.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds