Зимската земја на чудата во Дубровник- дестинација што мора да се посети

Божиќ е веднаш зад аголот и Дубровник се подготвува за празничната сезона и традиционалниот Дубровнички зимски фестивал. И додека овој годишен фестивал е секогаш популарен кај локалното население, исто така е одлично време од годината да го посетите Дубровник како турист. Да, всушност да се стигне до крајниот југ на Хрватска во зимските месеци може да се покаже како предизвик, но за оние кои се решени, наградите вредат. Далеку од метежот и вревата на градот на УНЕСКО во лето, зимското чувство е чувство на смиреност и култура. И ова е факт што го собра една публикација од ОК, која им препорача на своите читатели да го посетат зимскиот фестивал Дубровник.

Во текстот со наслов „Најдобрите сончеви божиќни пазари на околу 2 часа од Лондон за да уживате во варено вино на плажа“, популарната веб-страница за вести MyLondon.news го додаде Дубровник на таа листа. „Божиќниот пазар во Дубровник е еден од најдобрите во земјата и треба да ја прослави уникатноста на градот. Саемот ќе се одржи во прекрасниот атриум на манастирот Света Клер и ќе настапат традиционални занаетчии кои ќе ги изложат своите ракотворби, новогодишни украси, свеќи, играчки, стакларија, везови, керамика и порцелан“, пишува на веб-страницата. И додава „На располагање ќе има и божиќни колачиња и слатки и солени закуски. Тука спаѓаат традиционалните дубровнички слатки како сирењето од дуња ˝kontonjata˝, кои се подготвуваат за ова празнично време. Саемот ќе биде отворен на 6 декември и ќе трае цел месец“.

thedubrovniktimes.com

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds