Магичниот Исланд -патување во земјата на огнот и мразот

„Исланѓаните веруваат дека природата и припаѓа на природата, но и на секој што ја сака и цени“, откриваат Соња и Дарио, кои штотуку се вратија од Исланд и шетаат по вулкански патеки, своево време, прекрасни гејзери и супа што се загрева како прегратка. никогаш нема да заборави…

„По прекрасното патување и престојот во Исланд, срцето и умот се полни со впечатоци и спомени“, ја започнуваат својата приказна за авантурата на северот на Европа Дарио и Соња, кои заминале на семејно ПАТУВАЊЕ со својот малечок Мате. Заминаа во земјата на глечерите, вулканите, гејзерите и неверојатно убавата природа благодарение на најкреативниот одговор во наградниот натпревар по повод 10-тиот роденден на Пункуфер, а се вратија со куфери полни со впечатоци. Како што велат, во сеќавање ќе останат убавото време, пријателската група сопатници и прекрасната природа. И покрај тоа што тогаш имал само 15 месеци, малиот истражувач Матео уживал во патувањето и го добил целото внимание, симпатии и пофалби од групата и водичот. „Ако патувањето до Исланд беше наше прво меѓународно патување, навистина можеме да одиме каде било! вели едно весело семејство кое сака да патува. Ги прашавме дали често патуваат и кои места се на нивната листа на желби – и дали има на кои би сакале да се вратат.

„Патувањето е навистина нешто што не исполнува и не прави среќни, нешто што со нетрпение го очекуваме за време на тие напорни работни денови во кои се губиме во текот на годината. Се трудиме да патуваме низ Хрватска секогаш кога можеме и кога сме во можност, и една меѓународна патувањето годишно ќе биде насочено кон тоа кој од нас го задржува почетокот на врската.Потрошените пари на патување ги гледаме како пари вложени во себе.Уживаме да создаваме прекрасни спомени додека откриваме нови места.

Исланд отсекогаш бил високо на нивната листа на посакувани дестинации за патување, но делувал недостапно… „Тешко е точно да се дефинира зошто, без разлика дали се работи за високите цени на споменатото патување, непредвидливото време, времетраењето на самото патување, превозот околу островот… А сега, по посетата на Исланд, можеме да кажеме со сигурност дека сиот тој претходен страв паѓа во вода и токму дестинацијата за патување станува наша прва препорака за луѓето, познати и непознати“. Ако одлучите да го следите советот на Соња и Дарио и да одите на Исланд, една од работите со кои треба да се справите е да се пакувате. Како да се подготвиме за Исланд, прашавме. “Слоеви. Нешто што однапред слушнавме и нешто што се покажа како хит! Бидејќи времето во Исланд е непредвидливо, а самата временска прогноза е неверодостојна – облекувањето во слоеви е спасоносно. Не треба ни да претерувате бидејќи овде нема таква топлина и влажност да се поти човек.Можете удобно да преживеете само со неколку парчиња од секој слој.Се препорачува носење материјали за дишење, но и водоотпорни и ветроупорни материјали како последен, надворешен слој.Во еден ден, времето се менува безброј пати, барем така ни беше на нас Исланѓаните и самите велат: Ако не ви се допаѓа времето, почекајте 15 минути.Можеби некому звучи непривлечно, но верувајте, навистина додава шарм до престојот.Не постои лошо време, само лоша облека“, откриваат Соња и Дарио кои прашале што најмногу им се допаѓа, а што најмалку кај Исланд и дали има нешто што не очекуваат.

Ако треба да го намалиме целото патување на три плус и три минуси, тоа би изгледало вака: позитивните страни се природата, храната и уште еднаш подвлеченото – ПРИРОДАТА! Исланд е предизвик, но е и одмор за умот, душата и телото. Негативните страни на целото ова искуство се цените во Исланд (но сè има своја публика), краткото патување (за да видите сè што нуди овој прекрасен остров, навистина треба да вложите време, а со тоа и пари). Сигурни сме дека секој си ја прави домашната задача и ја истражува локацијата на која ќе оди на Интернет пред да замине на патување. Има навистина многу добри текстови, видеа и упатства на интернет за Исланд, но она што ве чека таму е навистина над сите очекувања. Пристигнувањето на Исланд и престојот на самиот остров е како да престојувате на друга планета. Овој остров е навистина толку убав и разновиден што сигурно ќе го воодушеви секој посетител бидејќи нуди по нешто за секого. Или подобро кажано, за сите – сè. Оган и мраз во едно.

Најмногу нè воодушеви недопрената природа и односот на самите Исланѓани кон неа. Посетата на повеќето, ако не и сите природни убавини е бесплатна. Исланѓаните веруваат дека природата и припаѓа на природата, но им припаѓа и на секој што ја сака и цени. Тоа е земја која има многу природни ресурси и може навистина да функционира самодоволно. Доволно е да се проучат капацитетите на производство на електрична енергија за да се разбере за каква сила се работи овде. Бевме изненадени од бројот на туристи. И туристи од целиот свет. Исланѓаните всушност немаат навика да одат во ресторани и кафулиња бидејќи, како што велат, цените им се претерани и скапи. Но, токму од овој аспект треба да се симне капата, бидејќи услугата не е само скапа – во огромното мнозинство на случаи, таа е оправдана и со квалитет. Готвачите и келнерите, сервисерите се луѓе од различни делови на Европа и светот. Но, храната и пијалокот што се нудат во Исланд го зачуваа стариот дух на островот“. Како што велат Соња и Дарио, кога станува збор за природната убавина, одење по пространства со вулкански камчиња, гледање ерупции на гејзери, прекрасни водопади, снежни планински врвови, нерамни карпи и гребени и суровиот океан се некои од речиси нереалните глетки што ги дочекале. „Со оглед на краткото времетраење на патувањето, но и фактот што патувавме со 15-месечно дете – овојпат не истражувавме толку многу од она што Исланд може да го понуди, меѓу другото, одењето на вулканските врвови. Дефинитивно треба да ги споменеме величествените китови, но и неверојатната поларна светлина, која краси со својот танц во ведрите ноќи“, коментираат тие.

Прашавме и каква е исландската кујна – кои јадења вреди да се пробаат, а кои да се прескокнат. „Изненадувачки, навистина немавме лошо гастрономско искуство на Исланд. Дефинитивно би ја препорачале супата со јагнешко во ресторанот „Гејсир“, покрај истоимениот иконски гејзер. Веројатно тоа е оброкот што најмногу не воодушеви во Исланд и ни даде вистински вкус на Исланд Секако, вакви супи со варијации има насекаде низ Исланд, но оваа беше посебна.Обилна, заситена и вистинска мала прегратка одвнатре за време на големиот ветер и студот што не погоди кога го посетивме Гејзир. Со мало гуглање, лесно е да се најдат препораки за деликатеси во самиот Рејкјавик, но дефинитивно препорачуваме да пробате разни печива и необични сладоледи, како оние од ржан леб, сладунец, цимет… Рибните специјалитети што ги нуди Исланд се навистина на врвно ниво. Треба да се напомене дека цените не се особено повисоки во однос на истите на нашето крајбрежје, но навистина вреди да се препорачаат. Лососот, бакаларот и остатокот од морскиот живот треба да бидат на менито за секој посетител. Но, бидете внимателни, има мала замка која ви ја подготвиле лукавите Исланѓани! Можеби обидете се да ја избегнете ферментираната ајкула (хакарл) ако имате слаб стомак. Инаку, тоа е јадење кое нахранило генерации Исланѓани и сè уште се смета за национално јадење на Исланд. Да го пробате тоа јадење со сиот придружен мирис и вкус е вистински мал предизвик за гурманите. Ако сè уште се сметате себеси за доволно храбри, дајте си го искуството.

Место кое мора да се посети во Рејкјавик е Baejarins beztu pylsur (најдобриот хот-дог во градот). На површината, нешто едноставно, но навистина е деликатес што треба да се проба! Јагнешко виршла звучи интересно, нели?“, велат Соња и Дарио, а додека зборуваме за храната и понудата, не можеме а да не допреме до цените. „Цените во Исланд се веројатно најголемиот недостаток на целото патување. Летови, сместување, превоз, храна, сувенири, пијалоци, екскурзии… се е исклучително скапо, но самото патување со буџет не е невозможно. Почестете се со малку специјалитети како јагнешка супа, жешко-Гридски, рибни специјалитети и слично, но за остатокот од прераспределбата на буџетот препорачуваме да се инвестира во екскурзии и посети на локалитети. Тешко е да се каже кој од нас повторно ќе се најде на Исланд, па зошто да не уживаме во него максимално и да видиме што е можно повеќе. Како што споменавме претходно, од оган до мраз, од зеленило до белина – Исланд ги нуди сите овие поволности на своите посетители на нивните прсти. Поради сплет на околности, се покажа дека Соња и Дарио ќе заминат на првото меѓународно патување со нивниот син, кој тогаш имал само 15 месеци. Иако слушаа обесхрабрувачки совети, критики и предупредувања за тоа што претставува ваквото патување, малиот Матео не само што го издржа патувањето туку и уживаше, па дури и стекна многу пријатели меѓу патниците во авионот, хотелот и автобусот.

За тоа сме многу благодарни на сите што му дадоа барем малку внимание и насмевка, бидејќи очигледно ужива. Искрено, единствениот проблем му беше екстремно силниот ветер при посетата на Гејзир, но освен тоа уживаше во храната, патувањата и интересно, нашето бебе спиеше како бебе! Чист воздух, умор во текот на денот и еве рецепт за квалитетен сон! Навистина, нашето малечко нема да се сеќава на тоа патување, но ние ќе го паметиме. Ќе паметиме многу убави моменти и ќе понесеме со нас спомени кои траат вечно. Би било интересно да се вратиме на Исланд со него штом ќе порасне, само за да може да ги вкуси сите убави работи низ кои поминавме на патот. Како што е кажано, ние дефинитивно би сакале да го видиме остатокот од убавината што ја нуди Исланд! Тоа е место за кое не би биле доволни ниту една недела ниту две… Во моментов приоритет ни се уште некои нови дестинации и некои нови патувања, но кој знае, можеби повторно ќе се сретнеме покрај тој голем гејзер (Гејзир) на супа со јагнешко…“ откриваат Соња и Дарио кои ги прашавме. и што би ги советувале оние кои планираат патување во Исланд. “Уживајте! Иако Исланд е исклучително фотогенично место, дишете и впијте се што ве опкружува без претерано да посегнувате по вашите уреди. Бидете присутни во моментот, бидејќи тоа е нешто што самите го направивме – иако на крајот се покажа дека имаме неколку фотографии за спомен. Направете добар план за патување и посетете што е можно повеќе локации. Нема да ви биде жал! Покрај тоа, претходно споменатите слоеви се неизбежни при облекување. За тоа ќе бидете многу благодарни кога, по снежна бура и силен ветер, убавото сонце ќе излезе низ чистината и обратно“.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds