Норвешка -7 интересни факти за земјата на северот на Стариот континент

Иако сушито е целосно јапонски изум, Јапонците не користеле лосос во јадењето додека норвешката делегација не го предложила во 1980-тите. Рибните резерви во Јапонија страдаа од прекумерен риболов, но побарувачката на потрошувачите беше сè уште висока, и тие мораа да се свртат кон набавка на храна од други земји.

Кога некој ќе ја спомне Норвешка, веројатно ви паѓаат на ум некои од следниве: студ и многу снег, одржливост, прекрасна природа, високи цени… И да, сето тоа е горе-долу точно. Но Норвешка е и многу повеќе, па време е да дознаете интересни работи кои можеби сте ги пропуштиле… Најдолгиот тунел во светот Ви изгледаат долги Свети Рок и Мала Капела со нивните приближно 6 километри? Тогаш што би рекле за Лаердал, тунел кој се протега на неверојатни 24,5 километри! Неговиот дизајн се восхитува ширум светот затоа што вклучува карактеристики што им помагаат на возачите. На секои 6 километри има продолжеток налик на пештера што одвојува делови од патот, а осветлувањето варира низ тунелот и проширувањата за да се прекине рутината и да се обезбедат разновидни погледи. На секој крај, камерите го бројат бројот на автомобили што влегуваат и излегуваат, што помага да се обезбеди брза реакција во случај на несреќа или дефект.

Нобеловата награда за мир се доделува во Осло Норвешката престолнина е гордото место на церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир секоја година (со само неколку исклучоци) од 1901 година. Другите Нобелови награди се доделуваат во Стокхолм, Шведска. Изборот на Осло ги почитува желбите на Алфред Нобел, шведскиот хемичар кој го остави своето богатство да ја додели наградата по неговата смрт, а никој не е сосема сигурен зошто ја одбрал Норвешка за наградата за мир. Сместен помеѓу градското собрание и Акер Бриге, Нобеловиот центар за мир ја прикажува фасцинантната историја на наградата и обично има специјална изложба за актуелниот лауреат. Копнена граница со Русија Преминот Сторски на автопатот Е105 е најсеверниот патен граничен премин во Европа. Во септември 2017 година, нов тунел и мост беа отворени на норвешката страна на границата, намалувајќи го времето на патување за оние што ја преминуваат границата. Патем, тоа е нешто што го прават многу луѓе, т.е го правеа до неодамнешната војна. Норвежаните преминуваат за да купат поевтино гориво за своите автомобили, додека Русите преминуваат за да купат поквалитетна роба во Киркенес. Поголемиот дел од границата е дефиниран со река и поголемиот дел од трасата минува низ густа шума. Карактеристични светло жолти столбови на норвешката страна и црвени и зелени ленти на руската страна ја означуваат границата.

„Рафинирано“ суши Иако сушито е целосно јапонски изум, Јапонците не користеле лосос во јадењето додека норвешката делегација не го предложила во 1980-тите. Рибните резерви во Јапонија страдаа од прекумерен риболов, но побарувачката на потрошувачите беше сè уште висока, и тие мораа да се свртат кон набавка на храна од други земји. Во Јапонија, норвешкото суши со лосос е едно од најпопуларните јадења, особено кај помладата популација. Сепак, требаше време да се случи ова бидејќи Јапонците првично беа загрижени за здравствените ефекти од јадењето сиров лосос. Богатство и заработка – јавно Секој што живее во Норвешка има три бројки објавени од нивната годишна даночна пријава: годишен приход, платен данок на доход и вкупно богатство. Пред 2013 година, овие податоци беа целосно отворени и секој можеше да ги пребарува. Оттогаш ова се промени и сега едно лице може да види кој ги пребарувал податоците. Идејата зад овој концепт е дека даночното затајување е многу потешко да се постигне, да не речам невозможно. Ако имате низок приход и/или богатство, но возите во нова Тесла, властите ќе бидат сомнителни. Отворената природа на податоците е исто така една од причините зошто на норвешките медиуми им е толку лесно да дојдат до нивните годишни листи на најбогатите луѓе во Норвешка и најголемите даночни обврзници во земјата. Потеклото на скијањето За Сондре Норхајм се вели дека е татко на модерното скијање. Кон крајот на 19 век, тој почнал да користи цврсти скијачки врзива за да може да замавнува и скока со помал ризик од паѓање. Неговиот нов дизајн за скијање – скии Телемарк – доведе до модерните скии што ги знаеме и ги сакаме. Но, самото скијање оди многу подалеку во времето. Древен врежан камен во Родој во северна Норвешка покажува дека луѓето користеле скии за да се движат низ норвешките планини уште пред 4.000 години. Финмарк е дом на најстариот преживеан ски некогаш пронајден, стар неверојатни 2.300 години.

Осло – градот на сите народи Од 660.000 луѓе кои живеат во Осло, 190.000 од нив се родени од имигранти или самите се имигранти. Тоа е речиси 30 отсто од населението на градот, во споредба со околу 15 отсто на национално ниво. Најголемото етничко малцинство во Осло се Пакистанците, потоа имигрантите од Шведска, Сомалија и Полска. Долги години Осло беше град со најбрз раст во Европа во однос на процентите, но овој раст почна да се израмнува. Во првата половина на 2017 година, повеќе луѓе се иселиле од Осло отколку што се вселиле, за прв пат по неколку години. Тешко е да не сакаш од прва рака да ги доживееш шармите на животот во постуден дел од земјата каде зимата се чини дека ги покажува своите безброј лица. Иако не можеме да телепортираме во Норвешка во истата секунда, во блискиот Лидл за време на Неделата на вкусот на Скандинавија не очекуваат деликатеси и специјалитети, со чии вкусови и мириси за миг ќе ги пропатуваме сите скандинавски земји.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds