Хотел каде паркингот за велосипеди е на самата фасада!

Сопственикот на хотелот најпрвин го поставил велосипедот на фасадата без некоја посебна намера, токму така, како украс. Потоа дојде друг и друг – и обичната куќа стана La casa de las bicicletas.

Казорла е живописен град во Андалузија, на околу еден час возење од градот Хаен. Средновековниот град вреди да се посети не само поради бројните историски споменици, туку и поради фантастичната природа што го опкружува. Се наоѓа во националниот парк Сиерас де Казорла, Сегура и Лас Вили, најголемата заштитена природна област во Шпанија и биосферен резерват на УНЕСКО. Можете да ја истражите областа следејќи ги обележаните патеки за пешачење и велосипедизам, а гордоста на местото е одличното маслиново масло со ознака на потекло Сиера де Казорла. Стариот град Казорла е прогласен за културно богатство, а во неговите стрмни улици кои се искачуваат до замокот на замокот Једра, симболот на градот, има низа шармантни традиционални куќи, споменици, палати и цркви кои привлекуваат многу туристи.

Во Казорла, сè е во знакот на бројките, така што ќе ги видите замокот Cinco Esquinas – пет агли, куќата Siete Fuentes – седум фонтани и една атракција сосема различна од сите други во овој историски град – куќа украсена со двесте велосипеди. La casa de las bicicletas е секако еден од најфотографираните детали во Казорла, а таму можете и да престојувате бидејќи всушност е мал хотел, има 12 соби кои можете да ги резервирате на Booking за околу деведесет евра од вечер.

Куќа со шарени велосипеди по целата фасада, на балконите, во градината, наместо оградата, па дури и на влезната врата е весела и неочекувана глетка. Велосипедите се исто така главна тема на ентериерот и се наоѓаат – на парчиња или во делови – во секоја соба. Огледалото во бањата е врамено со гума, ноќните светилки се направени од бандажи, а таваните и ѕидовите се украсени со – добро, малку историја на велосипедизмот. Сопственикот на хотелот Чело Каенас најпрво го поставил велосипедот на фасадата без некоја посебна намера, токму така, како украс. Потоа дојде друг и друг – и обичната куќа стана La casa de las bicicletas. Жителите на оваа куќа се невообичаено среќни, па почнале да ги оставаат своите велосипеди за да ја комплетираат колекцијата.

Колекцијата, која веќе е доста голема, се состои од широк спектар на модели на велосипеди од различни возрасти, така што и куќата и градината наликуваат на музеј. Сопственикот со задоволство ги поканува туристите привлечени од велосипедите на фасадата да погледнат внатре. Заедно со велосипедите има и неколку други интересни колекции: чадори, антички ковчези, капи од целиот свет, фигурини од кучиња…

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds