Италијански град во кој влегувањето во најголемата атракција чини само 1 евро

Има толку многу овде: античкиот римски амфитеатар сè уште се користел за концерти и опери, потоа Пјаца дел Ербе, раздвижен плоштад исполнет со шарени пазари и историски градби. И, секако, куќата на Јулија, домот на најголемата љубов на Ромео…

Италијанскиот град Верона се наоѓа во регионот Венето во северна Италија. Познат е по својата богата историја, неверојатна архитектура и романтична атмосфера. Тоа е одлично место за секој кој сака историја, храна или е романтична душа. Има толку многу овде; античкиот римски амфитеатар сè уште се користел за концерти и опери, потоа Piazza delle Erbe, раздвижен плоштад исполнет со шарени пазари и историски градби. И, се разбира, куќата на Јулија, домот на најголемата љубов на Ромео. Верона е позната и по својата храна и вино, па не заборавајте да уживате во некои локални специјалитети. А ако барате романтична активност, прошетајте низ Понте Пјетро, ​​живописен мост кој нуди прекрасен поглед на градот и реката Адиџе. Да, овде навистина можете да уживате на различни начини, а ова се само некои од нив…

Прошетка низ историскиот центар Една од најдобрите работи во Верона е лежерната прошетка низ историскиот центар на градот. Ќе најдете многу од главните знаменитости во градот, вклучувајќи ги плоштадите, куќата на Јулија и изобилството на цркви. Со своите кривулести улици и шармантна архитектура, овој дел од градот е создаден за талкање и правење море од фотографии. Додека шетате наоколу, ќе ја забележите неверојатната архитектура на зградите, кои се движат од готски до ренесансен стил. Историскиот центар е дом на многу прекрасни цркви, вклучувајќи ја базиликата Сан Зено Маџоре и катедралата Санта Марија Матриколаре. Овие цркви не само што се убави, туку имаат и фасцинантна историја и дефинитивно вреди да се посетат. Позната како Куќата на Јулија, зградата од 13 век сега е музеј кој сè уште го носи грбот на Дал Капело за кој се верува дека му припаѓа на семејството Капулети од големата љубовна трагедија на Шекспир. Познатиот балкон, кој масовно го посетуваат туристи, дополнително е изграден во 20 век, но тоа не го намалува искуството на познатата атракција. Некои посетители ќе остават и љубовно писмо во дворот, со надеж дека ќе добијат одговор – а оние кои бараат сродна душа ја тријат десната града на бронзената статуа на Јулија. Влезот во куќата на Јулија е шест евра, но ако ја посетите првата недела од месецот помеѓу јануари и мај и октомври до декември, ќе платите само едно евро. Друго што мора да се види е Piazza delle Erbe, главниот плоштад во Верона. Овде ќе најдете шарен пазар на кој се продаваат сè, од свежи производи до сувенири. На плоштадот се наоѓаат и неколку историски градби, меѓу кои и Торе деи Ламберти, средновековна кула која нуди прекрасен поглед на градот.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds