Најдобри градови за соло патување: На списокот, еден од нашето соседство

Независните патувања стануваат се попопуларни, но важно е да се избере вистинската дестинација за такво патување.

Експертите за патувања на Wizz Air составија рангирање на најдобрите европски градски дестинации за независно истражување во 2023 година.

Гледајќи ги прегледите на корисниците на соло патниците на TripAdvisor, тие можеа да утврдат каде осамените туристи имаат најпозитивни искуства, пренесува Метро.

Меѓу оние што го зазедоа првото место, извештајот покажа дека грчкиот град Родос е најидеално место за соло патници, а по него е Сплит во Хрватска. Овие градови не само што забележаа голем број критики со пет ѕвезди, туку добија и особено добри оценки за нивните атракции и ресторани.

Еве комплетна листа на најдобрите места за посета како соло авантурист:

  1. Родос, Грција

На прво место е грчкиот град Родос (на истоимениот остров), кој 76 отсто од рецензентите на независните патници го оцениле со пет ѕвезди. Од нив, градските атракции добија најголем дел од беспрекорните критики (79 проценти), заедно со 73 проценти критики за рестораните лоцирани во градот.

  1. Сплит, Хрватска

На второ место е Сплит, кој беше оценет со пет од пет од 73 отсто од своите соло патници, главно поради неговите атракции (81 отсто), со 66 отсто од прегледите за неговите ресторани.

Интересен факт е дека сцените од Game of Thrones се снимаа во Сплит, а има и екскурзии каде што можете да ги истражите локациите за снимање.

  1. Фаро, Португалија

На трето место е Фаро во Португалија, на кој 67 отсто од соло патниците дале оценка од пет. Од нив, градските атракции добија најголем број критики со пет ѕвезди (74 проценти), додека 59 проценти од неговите ресторани добија совршени оценки.

Свежата морска храна е препознатлива за сите кулинарски истражувачи, додека Општинскиот музеј и бројните цркви нудат богата историја на Алгарве.

  1. Истанбул, Турција

На заедничко трето место со Фаро се најде турскиот град Истанбул, кој доби најдобри оценки од 67% од патниците. 64% ги оцениле нејзините атракции со пет ѕвезди, а добил импресивни 71% критики за рестораните во градот.

  1. Фиренца, Италија

Конечно, Фиренца, Италија го зазеде петтото место. Градот на културата, ренесансната уметност и вкусната храна доби оценка со пет ѕвезди од 71% од корисниците, со дополнителни 61% врвни критики за рестораните лоцирани во градот.

Живописните катедрали и галерии значат дека никогаш нема да ви биде досадно, но можете додека сте надвор од времето да пробувате тестенини и сладолед.

извор: mk.tv21.tv

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds