(ВИДЕО) Необичната земја која станува позната туристичка атракција – Џибути, овде е забрането да се фотографираат јавни згради, аеродроми, мостови…

На источната обала на Африка, меѓу Цервеното и Аденското море, се наоѓа мала, но фасцинантна земја – Џибути. Оваа скриена жемчужина на континентот нуди неверојатно разнообразие на природни и културни атракции за туристи од сè низ светот. Џибути е навистина необичен. Таа земја, една од најмалите на африканскиот континент и дефинитивно најмалку населена – со само 1 милион жители, може да се пофали со сосема мистична, но од друга страна, фасцинантна и прекрасна природа, која за сега првенствено ги привлекува оние со авантуристички дух.

Со својата богата историја и различна етничка сцена, Џибути привлекува посетители со своите мистериозни стари градини, градини на Али Сабие и археолошките наоѓалишта. За природо-љубителите, Џибути нуди неверојатни пејзажи, вклучувајќи ги и солените езера Гум, Асал и Аббе, како и историски места како Монолитот на Арболе, со своите впечатливи геолошки облици.

Оваа држава е идеална за активни и авантуристички посетители кои ја бараат неверојатната комбинација на подводни и планински искуства. Подводниот свет на заливот Таджура и островите во Аденското море претставуваат мечта за ронење и сноркелинг, додека горите и планините понудуваат можност за трекинг и алпинизам.

Имено, Џибути е дом на бројни фасцинантни места. На пример, езерото Асал, кое е дури 10 пати посолено од морето. Благодарение на ова, тоа е второто најсолено езеро во светот по езерото Дон Хуан Понд на Антарктикот.

Тоа воедно ја претставува најниската точна на целиот африкански континент и, на светско ниво, трета најниска точка по Мртвото Море и Галилејското Море. Се наоѓа дури 155 метри под нивото на морето.

Џибути е исто така познат по своите дистописки, апокалиптични пејзажи. Таму се издвојува езерото Абе, украсено со стотици карпести оџаци, од кои некои се високи и до 50 метри.

Влијанието од арапската, француската и африканската култура, ги чини рестораните во Џибути уникатни за искусство на гурманите.

Џибути, чие крајбрежје е долго 314 километри, се издвојува и по својот потенцијал за нуркање. Таму во заливот Таџура веќе се одржува годишниот фестивал на Китопсините, каде посетителите од октомври до февруари можат да пливаат со китопсините, најголемата риба в светот, која може да достигне и до 10 метри во должина.

Со своите богатства од природни и културни атракции, Џибути се наоѓа на листата на неверојатни дестинации кои се почнуваат да привлекуваат внимание на светската туристичка карта.

За жал, Џибути е една од земјите која е исклучително ранлива во контекст на климатските промени. Се предвидува дека тамошната температура ќе се зголеми за 5,4 степени Целзиусови до 2100 година, што за едно од и онака најтоплите места во светот не е воопшто позитивна прогноза.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds