Помирна и поевтина верзија на Санторини: Островот со најубави плажи во Грција

Нерамниот терен на Серифос е причина за големата разновидност на плажите. Карпест и каменест, или златно обоен песок се капе во кристално чиста длабоко сина вода. До повеќето од нив може да се стигне со автомобил, додека до други може да се стигне со пешачка патека или брод. Гордоста на островот е плажата Псили Амос, која ја доби наградата за најдобра плажа меѓу дваесетте најдобри плажи во Европа, објави kajgana.com.

Островските населби се изградени на традиционален начин, може да се видат варосани куќи со сини прозорски рамки кои ја додаваат убавината на природната средина (и потсетуваат на популарниот Санторини). Серифос не е далеку од Атина – само два и пол часа со брз ферибот и околу четири часа со класичен траект. Таа е популарна дестинација и има обожаватели кои ја посетуваат секоја година, без разлика дали се за викенд или за подолг престој.

Серифос е чест избор за оние кои сакаат релаксиран одмор, но тука можете да пробате и многу активности на отворено: пешачење (по обележани патеки), качување, планински велосипедизам и нуркање.Плажи на Серифос: Недопрена убавина и кристално чисто море

Плажата Псили Амос, најпознатата плажа во Серифос се смета за најубава плажа, и тоа со добра причина. Плажата се карактеризира со златен песок и кристално чисто море. Посетителите имаат можност да се обидат и во спортови на вода и да уживаат во кафулињата на плажа.

Доколку барате мир, плажата Вагиа е скриениот скапоцен камен за вас. Оваа плажа нуди мирна средина со бистри тиркизни води, совршени за нуркање или пливање. Посетителите можат да уживаат и во ресторанот и барот лоцирани на плажата.

Плажата Лиа е уште еден скриен скапоцен камен сместен во затскриено залив до кој може да се пристапи само со брод или пеш. Плажата е опкружена со карпи кои создаваат природен базен, совршен за истражување на морскиот свет и уживање во мирното опкружување.

Богатата историја и култура на Серифос

Ако сакате да истражувате атракции додека сте на одмор, тука има многу. Археолошкиот музеј на Серифос се наоѓа во главната населба Хора и ја прикажува богатата историја и култура на островот. Посетителите можат да искусат антички артефакти, вклучувајќи керамика, алатки и скулптури кои датираат од хеленистичкиот и римскиот период.

Во близина се наоѓа манастирот Таксиархис, прекрасен верски споменик сместен на врвот на ридот со поглед на градот Ливади. Манастирот е изграден во 16 век и е дом на ризница на верски икони и артефакти.

Веројатно најпопуларната атракција на островот е венецијанскиот замок Серифос, тврдина која била изградена во 15 век за да ги заштити островите од пиратски напади. Посетителите можат да ги истражуваат ѕидовите на замокот, кулите и портите и да уживаат во прекрасниот поглед на Егејското Море.

извор: kajgana.com

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds