(ВИДЕО) Откријте ги волшебните острови – Турнеја со брод на Паксос и Антипаксос во Грција

Вгнездени во кристално чистите води на Јонското Море, идиличните острови Паксос и Антипаксос ги привлекуваат туристите со нивната недопрена природна убавина, прекрасните тиркизни плажи и малите и убави села. Тргнувањето на бродска тура низ овие грчки скапоцени камења ветува незаборавна авантура, каде што ве чекаат тиркизни води, скриени заливи и зелени пејзажи. Придружете ни се додека ги откриваме  убавините на Паксос и Антипаксос, каде времето изгледа како да застанува и рајот се расплетува на секој чекор.

Додека бродот нежно лизга по површината на морето кон Паксос,  подгответе се да ве плени неговата спокојна привлечност.   На брегот се гледаат остатоци од фабрика за производство на маслиново масло која е една од нај старите фабрики за индутриско приозводство на маслиново масло во Грција. 

Овој тивок остров може да се пофали со крајбрежје украсено со проѕирни карпи, скриени морски пештери и затскриени плажи. Опуштете се на палубата и вдишете го мирисот на борови дрвја и расцутени диви цвеќиња додека се приближувате до Гајос, главното пристаниште на островот. Тука бродот со кој пловевме ја направи првата пауза и имавме прилика да прошетаме низ селото и да се сончаме и пливаме на неговата плажа. 

По паузата продолживме со бродот обиколувајќи го островот од неговиот западен брег. На оваа страна островот има неколку големи пештери во кои цели влегуваат туристичките бродови.  Нашиот искусен капетан ќе се движеше со бродот низ тесни премини, откривајќи пред нашите очи гребени каде времето се чини дека застанува. Бродот поминува и покрај Еримитис, интересно место покрај огромни карпа . Овие интимни моменти со природата се она што ја прави турата со брод навистина магично искуство.

Потоа бродот се уати кон плажата Вутуми на соседниот остров Антипаксос. Оваа плажа е повеќе пати прогласувана за една од десетте најубавите плажи во Грција. Овде може да уживате вотиркизно сината вода под која свети белиот песок. 

Обиколката околу Паксос и Антипаксос ви дава шанса да го видите во традиционалниот грчки островски начин на живот.Прошетајте низ тесните улички на Лака, живописното село на Паксос, украсено со шарени куќи, шармантни таверни и добредојдени локални жители. 

Обиколка со брод на Паксос и Антипаксос во Грција е извонредно патување кое ве носи во свет со незаменлива природна убавина, волшебна историја и традиционален шарм. Додека минувате по пенливите води на Јонското Море, подгответе се да наидете на прекрасни плажи и недопрени пејзажи кои ќе остават неизбришлива трага во вашето срце. 

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds