ВИДЕО РЕПОРТАЖА – Парга – крстарење со чамец до Ахерон, пештерите и Лихнос

Сместен на живописниот брег на северозападна Грција, шармантниот град Парга воодушевува со своите идилични плажи, тиркизни води и бујните зелени ридови, Еден од највозбудливите начини да се доживее убавината на регионот околу Парга е преку екскурзија со брод што ве води на патување покрај брегот на Јонското море до вливот на реката Ахерон, низ мистичните пештери и до плажата Лихнос.

Тргнувањето на екскурзија со пловило од пристаништето во Парга до реката Ахерон по водите на Јонско Море прави една незаборавна авантура. Додека пловите подалеку од пристаништето, мирните води на Јонското Море откриваат прекрасна панорама на крајбрежјето на регионот Парга. Самото возење со брод е задоволство, што ви овозможува да уживате во топлото медитеранско сонце и да уживате во освежителниот морски ветар.

Пристигнувајќи на устието на реката Ахерон, ве пречекува потполно поинаква околина. Според грчката митологија, се верувало дека реката Ахерон е порта кон подземниот свет. Сепак, денес е попознат како природен рај, кој ги привлекува љубителите на природата и трагачите по авантури. Како што се впуштате подлабоко во коритото на реката, ќе се најдете опкружени со бујна, зелена тропска вегетација што според многумина прави чувство како повеќе да не сте во Грција, туку како да сте во Африка, каде пловите по крак во делтата на Нил.

Грците во античко време верувале дека душите на мртвите преминале во задгробниот живот и дека токму во оваа река е портата кон подземниот свет. Денес Грција е колефка на православието и преполна со цркви и параклиси, а параклис со православен крст стои и во делтата на оваа река, па така среде бујната речна трска се забележува православен крст кој ѕирка низ зеленилото на едно од островчињата во сливот.

Еден од нај интересните моменти на екскурзијата до реката Ахерон е можноста да се истражат интригантните пештери што се наоѓаат на  брегот на Јонско Море. Овие пештери, до кои се стигнува само со чамец, нудат поглед во геолошките чуда на регионот. Додека влегувате во пештерите, играта на светлината и сенката создава хипнотизирачки спектакл, откривајќи ги сложените карпести формации и сталактити кои висат од таванот. Тука се меша звукот на ехо на вода која се бранува и моторите од чамците 

По возбудливото истражување на реката Ахерон и морските пештери чамецот не однесе до плажата Лихнос. Сместена во затскриен залив, оваа песочна оаза нуди спокој каде што можете да се опуштите и да го впиете сонцето. На плажата има неколку клубови, еден луксузен хотел и многу мир бидејќи концептот на објектите е да нема гласна музика, што пак овозможува да се слушаат звуците на природата. 

Додека лежете на плажа, уживајќи во спокојството и убавината на Лихнос, не можете а да не почувствувате чувство на благодарност за природните чуда што ве опкружуваат. Екскурзијата со брод до реката Ахерон, пештерите и плажата Лихнос е потсетник на хармоничниот однос помеѓу луѓето и природата и важноста од зачувување и ценење на овие пејзажи кои го одземаат здивот.

Како заклучок, екскурзијата со брод од Парга до реката Ахерон, пештерите и плажата Лихнос нуди извонредно искуство во волшебната убавина на овој грчки крајбрежен скапоцен камен. Од митската привлечност на реката Ахерон преку пештерите,  до недопрените брегови на плажата Лихнос, секој момент од патувањето е исполнет со прекрасни глетки и незаборавни искуства. Без разлика дали сте љубител на авантури, љубител на природата или едноставно барате мир, оваа екскурзија ветува дека ќе биде врв на вашата посета на Парга, оставајќи ви убави спомени кои ќе траат.

Во следната епизода ве водиме на цлодневна бродска прошетка до островите Паксос и Антипаксос кои изобилуваат со огромни пештери во кои влегуваат цели бродови, тиркизни плажи и прекрасни села.

ПОВРЗАНА СОДРЖИНА

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds