Одиме во прекрасната Парга – Живописен град на Јонското море во Грција

Сместен на брегот на Јонското Море во северозападна Грција, волшебно убавата Парга ги привлекува туристите со својата неверојатна природна убавина, богата историја и топлиот медитерански шарм. Оваа идилична крајбрежна дестинација нуди совршен спој на плажи со кристално чисти води, многу сонце, бујни зелени пејзажи, историја и прошетки на отворено море.. Од своите стари тврдини, тесни улички до недопрените брегови, Парга ветува незаборавно искуство за оние кои бараат уникатно патување во Грција. 

Парга е благословена со живописен амбиент кој ги плени посетителите од моментот кога ќе пристигнат. Опкружена со зелени ридови и украсена со прекрасни каскадно наредени куќи на ридовите, панорамата на градот плени со живописност и убавина. Азурните води на Јонското Море ги галат неговите брегови, поканувајќи ги патниците да се препуштат на огромен број водени активности или едноставно да уживаат во сонцето на една од нејзините прекрасни плажи како плажата Валтос или плажата Лихнос.

Поглед во историјата:

Потопена во историјата, Парга нуди поглед во своето фасцинантно минато. Остатоците од некогашниот венецијански замок се наоѓаат на ридот нудејќи панорамски поглед на градот и морето. Лежерно прошетајте низ тесните, калдрмани улички на стариот град, каде венецијанската архитектура хармонично се меша со традиционалните грчки куќи. Не ја пропуштајте можноста да ја истражите тврдината Али Паша, доказ за стратешкото значење на Парга низ вековите. 

Срцето и душата на Парга лежат во нејзините топли и гостопримливи локални жители. радот е преполн со грчки таверни, ресторани специјализирани за гиро, ресторани за морска храна и слаткарници. 

Уживајте во  во традиционалната грчка кујна во таверните покрај брегот, каде што свежо уловената морска храна, вкусното маслиново масло кое тука традиционално се произведува , а кое е неизоставен дел од грчката салата, Секако може да јадете и храна од интернационалната кујна, од пици до хамбургери.

Што и да одберете , наша препорака е да ги пробате и грчките пива 

Доколку сте желни за возбудливи адреналински аванури во Парга можете да летате со падобран влечен од глисер, или да скокате по морската површина прицврстен на специјална гума која исто така е влече глисер, додека за оние кои сакаат спортски активности кои се повеќе рекреативни може да пловите со кајак или на СУП даска, и секако тука е можноста да нуркате или сурфате на ветер.

Парга нуди примамлива комбинација на историја, природен сјај и автентична грчка енергија што ја прави идеална дестинација за патниците кои бараат незаборавно искуство. Без разлика дали ве привлекува историја, уживате на плажите облеани со сонцет или барате активен одмор Парга сигурно ќе остави неизбришлива трага во вашето срце. 

Парга ве поканува да се препуштите на нејзината убавина, да ги откриете нејзините тајни и да создадете н спомени за цел живот. Затоа спакувајте ги куферите и тргнете на пат до Парга, каде што ве чека рајот.

Во следната епизода ве водиме на екскурзија до реката Ахерон , две пештери во кои се влегува само по вода и плаѓата Лихнос…

Автор, фото и видео – PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds