(ВИДЕО) Еве кој град е прогласен за најисплатливата и најдостапната туристичка дестинација во Европа за 2023

Британската пошта 16 години по ред составува листа на европски градови кои нудат најдобра вредност за парите, а оваа година тоа е португалската метропола Лисабон.

Тимот на Post Office ја пресметува и споредува просечната цена на викенд престој во градот за две ноќевања во хотел со три ѕвездички, додавајќи ја цената на врвна туристичка атракција, турнеја со автобус со турнеја, цената на јавниот превоз и храната и пијалоци.

Лисабон, кој минатата година беше прогласен за најсреќна дестинација на светот, ова лето е вистинското место за оние кои сакаат да поминат неверојатен мини-одмор или продолжен викенд во градот без да потрошат многу пари.

Оваа дестинација за одмор се најде на врвот на листата на најевтините градски паузи во Европа, поттик за туристите, кои веќе доаѓаат во Лисабон поради светски познатиот ноќен живот, прекрасните плажи и вкусната храна. Од туристичка перспектива, цените во португалската престолнина во голема мера не се засегнати од инфлацијата и кризата на трошоците за живот, кои се зголемени за само 2 отсто во споредба со минатото лето.

Цените се пониски за една третина од оние во најскапите европски градови

Две ноќевања во хотел со три ѕвезди во просек изнесуваат околу 140 евра, што е само за 5 отсто повисоко од 2022 година, во споредба со зголемувањето на цените од над 20 отсто во секој друг анкетиран град. Всушност, цените во Лисабон беа помалку од една третина од оние во најскапите европски градови како Венеција и Амстердам.

Лисабон е одлично место за посета од повеќе причини. Градот е нешто случајно лоциран на грубиот пејзаж на западниот брег на земјата, обезбедувајќи многу разновидни и одлични погледи. Се смета за еден од најстарите градови во светот, а според легендата го основал Одисеј по враќањето од Тројанската војна.

Титулата за најскап град во Европа ја понесе Амстердам каде за викенд треба да се издвојат 835 евра, а меѓу најскапите се Париз, Венеција, Женева, Белфаст и Лондон. Дубровник го зазеде првото место на листата на градови со најскапи билети за културно-историски знаменитости.

Листа на најисплатливи европски градови во 2023 година, почнувајќи од најевтините: Лисабон (Португалија), Вилнус (Литванија), Краков (Полска), Атина (Грција), Рига (Латвија), Порто (Португалија), Загреб (Хрватска). ), Будимпешта (Унгарија) ), Варшава (Полска) и Лил (Франција).

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds