ИТАЛИЈА – колевка на науката, мафијата, модата и убавиот живот

Италија е земја на која не и треба вовед кога станува збор за туризмот. Со својата богата историја, неверојатните пејсажи, надалеку познатата архитектура и вкусна кујна, Италија е дестинација која привлекува милиони туристи секоја година. Од остатоците  на антички Рим до романтичните канали на Венеција, во оваа прекрасна земја има историја која почнува од антика, па до модерното време..

Една од најголемите привлечности на Италија е нејзината уметност и архитектура. Земјата е дом на некои од најпознатите светски знаменитости, вклучувајќи ги Колосеумот, кривата кула во Пиза и градот  држава Ватикан. Посетителите можат да ги истражуваат остатоците античките римски градови, да талкаат низ средновековните градови и да се восхитуваат на ренесансните ремек-дела во многуте уметнички галерии и музеи низ целата земја.

Се разбира, ниту едно патување во Италија не би било целосно без да се препуштите на вкусната кујна на земјата. Италијанската храна е позната низ целиот свет, и тоа со добра причина. Од пица и тестенини до желато и тирамису. 

Секој регион на Италија има свои уникатни кулинарски традиции, така што посетителите можат да очекуваат разновидно и возбудливо искуство со храна каде и да одат.

За оние кои сакаат да се релаксираат и да се впијат малку сонце, крајбрежјето на Италија е дом на некои од најубавите плажи во Европа. Брегот на Амалфи е посебен белег, со своите драматични карпи, кристално чисти води и живописни градови. Во меѓувреме, островот Сардинија може да се пофали со некои од најзатскриените плажи во земјата.

Се разбира, ниту една дискусија за Италија не би била целосна без да се спомене Верона, градот на Ромео и Јулија, потоа Милано, како светски центар на модата и Сицилија, како прекрасен остров со голема историја од антиката кога во Сиракуза со  Архимед се раѓала науката, па се до селото Корлеоне каде се родила мафијата.

Како заклучок, Италија е дестинација која има по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура, уметност, храна или едноставно да се одморите на плажа, Италија има се. Па зошто да не резервирате патување и сами да ја откриете убавината и шармот на оваа неверојатна колевка на уметноста , науката и добриот живот. ?

PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds