Топкапи – сарај над сите сараи

Наслов: Истражување на волшебната убавина на Топкапи Сарај: безвременски скапоцен камен во Истанбул

Истанбул, градот каде Истокот се среќава со Западот, е ризница на богата историја и културно наследство. Меѓу многуте знаменитости, Топкапи Сарај се издвојува како симбол на величественост и раскош што ги плени патниците со векови.

Изграден е на ридот кој е дел од „Златниот Рог“ непосредно до Аја Софија и со поглед на Босфорскиот теснец, Топкапи Сарај, познат и како палата Топкапи, е прекрасен комплекс на објекти што служел како примарна резиденција на отоманските султани повеќе од четири века. Изграден во 15 век од султанот Мехмед II, освојувачот на Константинопол, Топкапи Сарај бил сведок на подемот и падот на Отоманската империја и сведочел за животите на султаните и нивните семејства.

Смош то ќе влезете низ портите на Топкапи Сарај, веднаш ќе ве плени грандиозноста на неговата архитектура и беспрекорната убавина на неговите дворови и зелени градини. Комплексот на палатата е распространет лавиринт од бујни градини, елегантни павилјони и дворови, украсени со плочки, мермерни столбови и позлатени детали.

Еден од најважните моменти на секоја посета на Топкапи е посетата на Харемот, дел од палатата каде живееле жените на султанот и децата на султанот. Додека се движите низ раскошно украсените соби и приватните дворови, ќе бидете пренесени назад во времето, замислувајќи ги интригите и романсите што се одвиваа во овие ѕидови. Харемот е доказ за начинот на живот на отоманското кралско семејство, со својата извонредна архитектура, неверојатни ќерамиди и сложени резби.

Друга област на Топкапи Сарај што мора да се посети е Царската ризница, во која се сместени импресивна колекција на скапоцени артефакти и богатства. Од блескави скапоцени камења до оружје и раскошни наметки, Царската ризница нуди поглед на екстравагантниот начин на живот на отоманските султани и нивниот двор. Еден од најважните точки на колекцијата е познатата Топкапи Кама, ремек-дело на изработка на скапоцени камења, за која се вели дека е една од највредните ками во светот.

Како што се движите понатаму, ќе ве маѓепсаат панорамските погледи на Босфорскиот Теснец и Мраморното Море од терасите на Топкапи Сарај. Стратешката локација на палатата на врвот на ридот нуди неверојатен поглед на околниот пејзаж. Не е ни чудо што султаните ја избрале оваа локација за да ја изградат својата палата, бидејќи нуди чувство на спокојство.

Топкапи Сарај не е само палата на величественост и раскош, туку е и доказ за богатото културно наследство на Истанбул и Отоманската империја. Во комплексот на палатата се сместени неколку музеи, вклучувајќи го и Музејот на исламска уметност, кој прикажува извонредна колекција на исламска уметност и артефакти, вклучувајќи керамика, текстил, калиграфија и ракописи. Тоа е ризница за љубителите на историјата и за љубителите на уметноста, обезбедувајќи увид во уметничките и културните достигнувања од отоманската ера.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds