(ВИДЕО СТОРИЈА) Грција – патување низ историјата, културата и убавината

PATUVANJA.MK Ве води низ едно кратко истражување на безвременскиот шарм на Грција: патување низ историјата, културата и убавината

ПООПШИРЕН ТЕКСТ И ФОТО ГАЛРИЈА ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ:

На светот има едно место кое секогаш Ви го плени срцето со својот безвременски шарм – Грција. Овој медитерански рај е ризница на историја, култура и природна убавина, што го прави дестинација од соништата за секој турист. Од моментот кога ќе стапнете во Грција, ќе бидете пренесени во свет полн митологија и легенди.

Атина, главниот град на Грција, е град кој дише историја со иконографски знаменитости како Партенон, Храмот на Олимпиј,  Зевс и античката Агора.  Со прошетка низ калдрманите улици на Плака, стариот град на Атина,ќе  се чувствувате како да се враќате назад во времето додека на секој чекор наидувате на добро сочувани објекти и остатоци од античката грчка цивилизација.

Смената на почесната гарда пред парламентот на Грција во Атина е вистинска атракција за туристите.

Но, привлечноста на Грција не завршува со нејзиното античко минато. Живата култура на земјата е жива во нејзината музика, танц и кулинарски традиции. Традиционалната грчка музика со своите мелодии и ритми  може да се слушне во таверните и кафулињата низ целата земја. 

И, се разбира, ниту една посета на Грција не е целосна без да се препуштите на нејзината светски позната кујна. Од мусака до сувлаки, спанакопита до баклава, грчката кујна е привлечна мешавина од вкусови што ќе ви го зголемат апетитот и ќе барате повеќе.

Надвор од нејзината историја и култура, Грција е благословена со природна убавина што го одзема здивот. Со своите тиркизни води, плажите облеани со сонце и нерамните пејзажи, Грција е рај за љубителите на природата. Грчките острови се рај кој чека да го посетите, секој остров со свој уникатен шарм. 

Со бели куќи и цркви со сина купола на Санторини, бујното зеленило и златните плажи на Крф, како и затскриените заливи и скриените пештери на Закинтос се само неколку примери за прекрасните природни убавини што ги нуди Грција. Истражување на островите со брод, нуркање во кристално чисти води или едноставно уживање на топлото медитеранско сонце се искуства кои ќе ве остават со трајни спомени.

Грција е исто така дестинација за љубителите на авантура. Од пешачење по суровите планини на Крит до сурфање на ветер во сините води на Егејското Море, има многу активности на отворено за да ја задоволите вашата жед за авантура. За зависниците од адреналин, карпите на Метеора нудат возбудливи можности за качување по карпи, додека клисурата Самарија на Крит обезбедува незаборавно искуство со планинарење.

Но, можеби она што ја прави Грција навистина посебна е нејзините топли и гостопримливи луѓе. Грците се познати по нивното гостопримство и пријателство, а каде и да одите ќе бидете пречекани со раширени раце.

Како заклучок, Грција е дестинација која има сè – богата историја, живописна култура, прекрасни пејсажи и топло гостопримство. Патувањето низ Грција не е само одмор, туку патување низ времето, културата и убавината. Тоа е место каде што можете да се нурнете во чудата на античката цивилизација, да уживате во топлината на локалните традиции и да уживате во природниот сјај на Медитеранот. 

Грција е навистина безвременско богатство кое ќе ви го плени срцето и ќе ве остави со спомени кои ќе траат цел живот.

PATUVANJ.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds