Откријте ги чудата на Кина 

Кина, земјата со богата историја, разновидна култура и пејзажи кои го одземаат здивот, долго време е посакувана дестинација за патниците ширум светот. Со својата огромна територија која се протега од величествените Хималаи до прекрасните плажи на Хаинан, Кина нуди неспоредливо искуство за туристите кои бараат незаборавна авантура.

Една од дестинациите кои мора да се посетат во Кина и нејзин симбол е Кинески ѕид. Сo должина од  21.196 милји, ова древно чудо на човечкото инженерство е доказ за богатото наследство на Кина и е назначено како светско наследство на УНЕСКО. Шетајќи по Кинескиот ѕид, посетителите можат да се нурнат во прекрасните пејзажи и да се восхитуваат на оваа тврдина што создава стравопочит..

За љубителите на историјата, патувањето во Пекинг, главниот град на Кина, е задолжително. Пекинг е дом на некои од најпознатите светски историски знаменитости, вклучувајќи го Забранетиот град, Летната палата и Небесниот храм. Овие локации нудат поглед во кинеското царско минато, со нивната грандиозна архитектура, извонредни градини и сложени детали кои ја раскажуваат приказната за богатото кинеско културно наследство.и 5000 години долгата историја на царска Кина.

Друга дестинација која мора да се посети во Кина е Ксиан, позната по познатите Теракота воини. Откриено во 1974 година, ова неверојатно археолошко откритие се состои од илјадници статуи од теракота во природна големина кои прикажуваат воини, коњи и коли кои биле закопани со првиот кинески император, Чин Ши Хуанг, пред повеќе од 2.000 години. Посетата на музејот „Теракота воини“ е уникатна можност да се види ова античко богатство што инспирира стравопочит и да се научи за античката историја на Кина.

Кина, исто така, може да се пофали со прекрасни природни пејзажи кои ќе ги остават посетителите без здив. Реката Ли во Гуилин е позната по својот живописен карстен пејзаж, со врвови од варовник што драматично се издигнуваат од водата, создавајќи неверојатна глетка која е овековечена во традиционалните кинески слики. Крстарењето по реката Ли е искуство кое се случува еднаш во животот.

За оние кои бараат спокојство и духовно просветлување, високо се препорачува посета на планината Емеи во провинцијата Сечуан. Оваа света будистичка планина е позната по своите спокојни храмови, неверојатни пејзажи и изгрејсонце со стравопочит. Пешачењето низ бујните шуми и магливите врвови на планината Емеи не е само физичка авантура, туку и духовно патување за откривање на богатото религиозно наследство на Кина.

Кулинарската сцена во Кина е исто така врвен момент за туристите. Од ароматичните вкусови на сечуанската кујна до деликатната слаба сума на кантонската кујна, разновидните регионални кујни во Кина нудат привлечно кулинарско искуство. Истражувањето на раздвижените улични пазари за храна, уживањето во традиционалната кинеска церемонија за чај или учењето како да се направат кнедли од локален готвач се сите незаборавни искуства кои им овозможуваат на посетителите вистински да се потопат во богатата кинеска прехранбена култура.

Покрај нејзините историски и природни чуда, Кина нуди и модерно и живописно урбано искуство. Градовите како Шангај, со својот хоризонт, нудат динамичен спој на древните традиции и современиот начин на живот. Од светска класа шопинг и забава до врвна архитектура и технологија, Шангај и другите кинески градови се приказ на брзиот развој и модернизација на Кина.

Кинеските фестивали и прослави се исто така уникатно културно искуство што не треба да се пропушти. Шарените и живи прослави на кинеската Нова Година, грациозната уметност на кинеската калиграфија, возбудливите акробатски изведби и хипнотизирачките традиционални танци се само дел од многуте културни богатства што Кина ги нуди.

Туристичката инфраструктура на Кина е добро развиена, со широк спектар на опции за сместување кои се движат од луксузни до поевтини хостели, ефикасни транспортни мрежи и англиски знаци во многу туристички области. Кинезите се познати по нивната топлина и гостопримство, што ги прави патниците да се чувствуваат добредојдени и како дома во текот на нивното патување.

PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds