Мостар – туристички бисер на Босна

Додека утринското сонце изгрева над смарагдната река Неретва, фрлајќи златен сјај на древниот камен мост што ги поминува нејзините води, градот Мостар во Босна се открива како вистински скапоцен камен на туристичката мапа. Со својата богата историја, неверојатна архитектура и топло гостопримство, овој живописен град сместен во срцето на Балканот е дестинација што мора да ја посетат патниците кои бараат уникатно и збогатувачко искуство.

Сместен во долина опкружена со нерамни планини, градот Мостар е познат по својот Стар мост или Стари Мост, кој стана симбол на градот и најдн место за светско наследство на УНЕСКО. Мостот, изграден во 16 век за време на Отоманската империја, се протега на реката Неретва со своите елегантни сводови и грациозни кривини и е ремек-дело на исламската архитектура. Преминувањето на мостот е посебно доживување за посетителите. Од мостот се пружа неверојатен поглед на тиркизната река долу и шармантниот стар град со калдрмата и традиционалните куќи градени во османски стил.

Видео прошетка низ градот Мостар – снимена со мобилен телефон

Стариот град Мостар, со своите тесни улички и раздвижените чаршии, е ризница на историјата и културата. Овде, посетителите можат да се нурнат во богатото наследство на градот, кое одразува уникатен спој на отоманските, австроунгарските и југословенските влијанија. Познатата џамија Коски Мехмед Паша, со своето воздигнато минаре, нуди панорамски поглед на градот од својата тераса, додека Турската куќа, поранешна благородничка резиденција претворена во музеј, дава поглед на раскошниот начин на живот од отоманската ера.

Но, градот Мостар не е само историја и архитектура; тоа е исто така живописно и живо место каде локалното население и посетителите се собираат заедно за да уживаат во разновидните култури и традиции на градот. Старата чаршија, или Кујунџилук, е раздвижен пазар каде занаетчиите ги продаваат своите производи, од рачно изработен бакар и сребрен накит до традиционални босански слатки. По улиците се редат кафулиња и ресторани, нудејќи вкусни локални специјалитети како што се ќебапи и долма (полнети сарми од лозов лист), обезбедувајќи кулинарска авантура за љубителите на храната.

За оние кои бараат авантура, Мостар нуди многу активности на отворено. Околните планини се засолниште за љубителите на планинарење и качување по карпи, додека реката Неретва е идеална за рафтинг и кајак во бела вода. Во лето, локалното население и туристите се собираат на водопадите Кравице, низа неверојатни каскади и тиркизни базени каде што може да се плива и да се ужива во недопрената природна убавина.

Скоковите од мостот се атракција во летниот период.

И покрај своето бурно минато, градот Мостар се издигна од пепелта и сега е град кој ја слави различноста и толеранцијата. Сè уште се видливи лузните од Босанската војна што го опустоши градот во 1990-тите, со дупки од куршуми и лузни од шрапнели на некои од зградите, но тие служат како потсетник за издржливоста на градот и важноста на мирот и помирувањето.

Гостопримството е камен-темелник на културата на Мостар, а посетителите се пречекуваат со раширени раце. Локалните жители се гордеат што ги споделуваат своите приказни и традиции, а посетителите често се поканети да се приклучат на локалните прослави и настани. Без разлика дали се работи за пиење босанско кафе со локалното население, учење на традиционални танцови или учество на работилница за учење традиционални занаети, топлината и пријателството на жителите на Мостар оставаат траен впечаток.

Додека се збогувате со градот Мостар, ќе понесете со себе не само спомени за неговата убавина, туку и за топлината на неговите луѓе и богатството на неговата култура. Градот Мостар е дестинација која ги плени сетилата и остава неизбришлива трага во срцата на оние што ја посетуваат. Значи, спакувајте ги куферите и тргнете на пат кон Мостар.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds