Скијатос – од „златни плажи“ до авиони над вашата глава

Добредојдовте на зелениот рај Скијатос во Грција!

Островот Скијатос е познат по својата неодолива природа, прекрасни плажи и чист воздух, кои го прават идеално место за летен одмор. Овој мал остров, кој се наоѓа во Спорадските острови во Егејско Море, нуди многу можност за забава, релаксација и уживање во природата.

Една од најпознатите атракции на Скијатос се неговите плажи. Островот располага со повеќе од 60 плажи, од кои многу се опишуваат како најубавите плажи во светот. Една од најпопуларните е плажата Лаларија, која плени со својот златен песок и тиркизно чисто море. Оваа плажа е идеална за релаксација, сончење и пливање, и нуди многу активности , пред се спорови поврзани со вода.

За тие кои се вљубеници на историјата и културата, Скијатос нуди и бројни историски знаменитости. Главниот град на островот, Хортатос, е познат по својата стара архитектура, со тесни улички, камени куќи и бројни цркви. Една од најпознатите цркви на островот е „Монестериото на Панагија Екатонскалини“ , која е изградена на стотини степеници во стрмите скали и нуди прекрасен поглед на морето и околината.

Ако сакате да го истражите вистинскиот бисер на Грција, островот Скијатос, нема подобар начин од возење со пловило околу овој прекрасен остров. Понудата за возење со пловило околу Скијатос е богата и разновидна, и нуди несекојдневно искуство на бистрото Егејско Море.

Кога ќе го изнајмите своето пловило, ви се отвара целосно нов свет на авантури и забава. Можете да истражите неверојатните плажи на Скијатос, кои не се достапни само од копно, туку и од морето. Изберете го своето омилено место, ставете ги сончевите очила и уживајте во чистите води и златните песоци на плажите како Лаларија, Кукунари, Банани и многу други. Со пловилото можете да истражите и недостапните диви плажи кои се скриени од вообичаените туристички патишта.

Воедно, морското дно околу Скијатос е познато по својата богата подводна флора и фауна, што го прави одлично место за сноркељење и скубадивинг.

На островот Скијатос, едно од најфотогеничните места е пистата за полетување на авиони. Сместена буквално на крајот на плажата Агијос Евстатиос, оваа писта представува уникатно место од каде авионите се подигаат во воздух. Туристите се воодушевуваат од оваа сцена и ја користат како популарно место за снимање и фотографирање. Со песокот кој се крева низ воздухоти морската водена прашина во позадина, авионите кои полетуваат и слетуваат создаваат впечатливи и уникатни слики и видеа. Ако сакате да се снимите во еден од најнезаборавните моменти на вашата посета на Скијатос, пистата за полетување е идеално место за тоа.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds