Кефалонија – остров за туристи со префинет вкус за уживање

PATUVANJA.MK продолжува со серијалот репортажи за грчки острови кои не се многу популарни во понудите на македонските туристички агенции, или се целосно не познати. По репортажата за островот Егина, ви ја презентираме Кефалонија.

Кефалонија се наоѓа југо западно од ( во Македонија ) многу познатата Лефкада, и до неа се стигнува со траект. Островот е познат по своите бели плажи, чисто море, пештери, шуми и традиционални грчки села. Островот Кефалонија е едно од најпопуларните туристички места во Грција, со прекрасни природа и активности за сите возрасти. Треба да се напомене дека цените на Кефалонија се повисоки од тие на Лефкада.

Од како ќе го направите првиот чекор на Кефалонија, ќе бидете воодушевени од чистите плажи и кристално чистото море. Најпопуларните плажи на овој остров се Миртос, Петани, Лурдата, Скала и Фискада.

Кефалонија е позната и по своите пештери, како што се Мелисани и Другороѓ. Пештерата Мелисани е еден од најпопуларните атракции на островот, со својата светлост и прекрасен розов кристален „базен“ во средината.

Посетата на Кефалонија не е комплетна без истражување на традиционалните села. Аргостоли, Ликсури, Асос и Фискада се само некои од многуте села кои може да ги посетите. Во овие села, да пробате традиционална грчка храна и да уживате во убавата архитектура.

Кефалонија има понуда и за авантуристите и љубителите на активен одмор. Туристите можат да уживаат во планинарење, водени спортови, плавање, истражување и нуркање во пештери до кои се стигнува само по вода, и многу други активности.

PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds